Presidentja Osmani takohet me zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim këtë të premte të 19 majit zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, i cili po qëndron në një vizitë zyrtare në Kosovë.

“Në takim u bisedua për procesin integrues të Republikës së Kosovës në Bashkim Evropian, si dhe zhvillimet e fundit në vend dhe rajon”, thuhet në njoftimin për medie të presidencës.

Presidentja Osmani shprehu mirënjohjen e Kosovës për mbështetjen e vazhdueshme të Parlamentit Evropian për integrimin e Kosovës në BE, ndërsa “ka ritheksuar nevojën që kjo mbështetje të vazhdojë”.

Presidentja Osmani, thuhet në komunikatë, se ka potencuar edhe përkushtimin e palëkundur të popullit dhe institucioneve të Republikës për integrim në Bashkimin Evropian, e reflektuar edhe në bashkërendimin e plotë me politikat e jashtme dhe të sigurisë me ato të BE-së.

Tutje, Presidentja Osmani ka folur mbi angazhimin e Republikës së Kosovës për paqe dhe stabilitet afatgjatë në rajon. /Albanianpost.com

Read Previous

Michael Jordan humbi 500 milionë dollarë të mundshëm në tre sekonda të draftit të NBA

Read Next

Prokurori i Shtetit: Gjatë 24 orëve janë ngritur 56 aktakuza kundër 61 personave