Jemeni nënshkruan marrëveshje për derivatet e naftës nga Arabia Saudite

Qeveria e Jemenit tha të enjten se ka nënshkruar një marrëveshje me vlerë 200 milionë dollarë me Arabinë Saudite për të siguruar karburant për Jemenin e shkatërruar nga lufta.

Sipas marrëveshjes, Programi Saudit i Zhvillimit dhe Rindërtimit për Jemenin (SDRPY) do të sigurojë 250,000 tonë metrikë derivate nafte për Jemenin, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Saba.

Saba tha se marrëveshja do të ndihmojë në rritjen e aftësive të institucioneve qeveritare të Jemenit dhe stabilitetin e energjisë elektrike në institucione të ndryshme qeveritare dhe private dhe në sektorin industrial.

Jemeni kohët e fundit ka përjetuar një krizë të rëndë të energjisë elektrike mes mungesës së karburantit në vendin e shkatërruar nga lufta.

Jemeni është përfshirë nga dhuna dhe paqëndrueshmëria që nga viti 2014 kur rebelët Houthi të lidhur me Iranin pushtuan pjesën më të madhe të vendit, duke përfshirë kryeqytetin Sanaa.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite hyri në luftë në fillim të vitit 2015 për të rikthyer qeverinë në pushtet.

Lufta ka krijuar një nga krizat më të rënda humanitare në botë, me miliona njerëz që vuajnë nga uria./Alsat.mk/

Read Previous

Legjenda e Liverpool në mbrojtje të Maguire

Read Next

Cilat janë pesë fazat e Alzheimerit, sëmundje e harresës