Lista e gjërave që mund të na plakin është e pafundme. Ekspozimi i madh në diell, ëmbëlsirat dhe deri edhe pozicioni i gjumit mund të nxitin plakjen. Kjo është arsyeja pse anti-aging, pra lufta kundër moshës, është bërë një prej temave më të nxehta në industrinë e bukurisë.

Artikulli i plotë: Këto janë 3 gabimet e përnatshme me gjumin që po ju plakin para kohe!

Shkencëtarët danezë kanë konfirmuar diçka që tashmë është dëgjuar shpesh në shoqëri, që gruaja ta shkurton jetën.

Ata arritën në përfundim se meshkujt e moshës mesatare kanë rrezik tri herë më të lartë të vdesin, nëse jetojnë me gra që vazhdimisht ankohen për ta, shkruajnë mediat daneze, transmeton Indeksonline.
Artikulli i plotë: E konfirmon edhe shkenca: Gruaja ta shkurton jetën!

Do t’i nënshtroheni së shpejti një operacioni kirurgjik? “Daily Mail” ka hartuar një listë sjelljesh dhe veprimesh, të cilat duhet t’i keni parasysh nëse do të bëni një ndërhyrje kirurgjikale.

Artikulli i plotë: Shtatë gjërat që nuk duhet të bëni përpara një operacioni

Diabeti është një nga sëmundjet më të shpeshta të ditëve moderne.

Shprehitë e të ushqyerit dhe mënyra e jetesës kanë një rol shumë të madh në shëndetin e përgjitshëm. Por edhe ambienti në të cilin jetojmë ka një rol shumë të madh.

Statistikat tregojnë se numri i personave që janë diagnostifikuar me diabet  është gjithmonë e më shumë në rritje, transmeton Klan Kosova.

Artikulli i plotë: Si mund ta shëroni diabetin me vezë të ziera?

Përzierja e kripës dhe ujit për të bërë një pije është përdorur qindra vite më parë. Ky kombinim ka shumë përfitime shëndetësore që mund t’i ndihmojë shëndetit tuaj.

Jonet pozitive dhe negative të ujit dhe kripës bashkëpunojnë me njëri-tjetrin.

Artikulli i plotë: Konsumimi i ujit me kripë ju sjell shumë përfitime

Produktet të cilat kanë përbërës natyral, ushqejnë flokun dhe i japin shkëlqim

Njerëzit kanë eksperimentuar me shekuj të tërë për krijimin e trajtimeve mbi parandalimin e humbjes së flokëve.  Egjiptianët e lashtë kanë përdorur një përzierje të veçantë me plumb të kuq, qepë, alabastër, mjaltë dhe yndyrë të kafshëve.

Artikulli i plotë: Lëngu i qepës bënë mrekullira tek flokët

Nëse jeni duke kërkuar një përbërës natyral për të rritur flokët tuaj, atëherë ka një zgjidhje.

Të gjitha ato femra të cilat kanë problem me rritjen e flokëve dhe duan një zgjidhje natyrale, vaji i kokosit është përgjigja.

Artikulli i plotë: Vaji i kokosit rrit flokët në mënyrë natyrale

Edhe pse vaksina nuk ishte në dispozicion në vitin 2014, kur në disa vende afrikane shpërtheu Ebola, besohet se do të jetë e rëndësisë jetike për vitet që vijnë, raporton CNN.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se vaksina eksperimentale kundër Ebola-s është njëqind për qind e suksesshme.

Artikulli i plotë: Vaksina e re plotësisht e suksesshme kundër virusit që mori shumë jetë

Freskon, hollon linjën trupore dhe përmirëson tërësisht shëndetin. eri tani vazhdimisht nga të gjitha anët keni dëgjuar dhe lexuar për të mirat e ujit të ngrohtë me limon, mirëpo si duket limonada popullore shumë shpejt do të kalojë në harresë!.

Artikulli i plotë: Uji me limon është një e kaluar: Ky lëng përshpejton drastikisht metabolizmin dhe pastron trupin!

Edhe pse sasia e ushqimit që konsumojmë është shumë e rëndësishme për të mbajtur peshën e trupit, janë disa ushqime të shëndetshme që mund t’ju ngopin, ndërsa janë të pasura me vitamina dhe minerale. Nuk po flasim, në këtë rast, për sallatën e gjelbër jeshile, pa kripë dhe uthull, por disa gjëra të tjera që mund t’i hani pa problem.

Artikulli i plotë: Këto ushqime mund t’i hani sa të doni

Për të rigjetur gjallërinë dhe energjinë e duhur për të përballur shqetësimet gjatë stinës së pranverës, këshillohet një dietë e pasur me ushqime të shumta dhe përmirësimi i aktivitetit fizik.

Artikulli i plotë: ”Lodhje pranverore”, ja disa nga ushqimet që ju sjellin energji

Ushqyerja me gji e forcon lidhjen në mes të nënës dhe fëmijës, i jep fëmijës ushqim të mirë dhe forcon sistemin imunitar, por disa nënave mund t’u paraqesë problem të madh.

Një nga komplikimet më të zakonshme në fillim të dhënjes së gjirit është mastitisi, një gjendje për të cikën flitet rrallë, por që i godet shumë nëna, shkruan “The Independent”.

Artikulli i plotë: Problemi i dhimbshëm i ushqyerjes me gji për të cilin flitet rrallë
marketing