​Stano për draft-statutin e ri të Asociacionit: Është i balancuar dhe evropian

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka dhënë detaje lidhur me draft statutin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, i propozuar nga BE-ja dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Stano ka thënë se draft statuti është i balancuar dhe evropian.

“Lidhur me draft-statutin e Asociacionit të Komunave Serbe, mund të kujtojmë vetëm se një propozim i ri i balancuar evropian për themelimin e Asociacionit të Komunave iu paraqit partnerëve përkatës nga EUSR për dialogun e Beogradit në Prishtinë gjatë vizitës së tij në rajon në fund. të muajit tetor dhe më pas u diskutua me të dyja palët gjatë takimit të liderëve në margjinat e Këshillit Evropian”, ka thënë ai.

Stano ka bërë të ditur arsyet se përse BE-ja nuk po e bën publik përmbajtjen e draft-statutit të Asociacionit.

“Propozimi i BE-së nuk është bërë publik pasi përpjekjet diplomatike janë në vazhdim. Ne kurrë nuk i zbulojmë dokumentet zyrtare publikisht dhe as nuk marrim pjesë në shkëmbime publike për to, ndërkohë që ato diskutohen. Të njëjtën gjë presim edhe nga partnerët, pasi është praktikë normale në ndërmjetësimin ndërkombëtar që procesi të zhvillohet në konfidencialitet”, ka deklaruar Stano.

Por, ai nuk ka dhënë qëndrim të qartë nëse BE-ja ka një vlerësim se cila palë në proces të dialogut nuk po e zbaton marrëveshjen e Brukselit dhe Ohrit.

“Në pyetjen tuaj të fundit, zbatimi është përgjegjësi e Palëve dhe deri më tani ato nuk kanë qenë në gjendje të ecin përpara dhe të përmbushin detyrimet e tyre”, ka thënë Stano, për RTV21.

/GazetaSinjali/

Read Previous

“Shqipëria është e paparashikueshme”, tekniku i Sllovenisë paralajmëron kroatët

Read Next

Biden thirrje Netanyahut: Nevojë absolute për të mbrojtur civilët në Rripin e Gazës