Kongresmeni amerikan i kërkon pesëshes evropiane njohjen e Kosovës

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, i ka bërë thirrje pesëshes evropiane për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Torres konkretisht u ka bërë thirrje Qipros, Greqisë, Rumanisë, Sllovakisë dhe Spanjës që të njohin Kosovën, kështu duke hapur rrugën për të hyrë në Bashkimin Evropian, njofton Klankosova.tv.

“Kosova ka qenë e pavarur për 14 vjet, por ka disa vende të BE-së që nuk e njohin këtë. Unë i bëj thirrje Qipros, Greqisë, Rumanisë, Sllovakisë dhe Spanjës që të rishqyrtojnë pozicionin e tyre dhe ta njohin Kosovën si një komb të pavarur në mënyrë që Kosova të ketë një rrugë për të hyrë në BE” ka shkruar Torres në Twitter.

/KlanKosova/

Read Previous

Rikthehet Kupa e Kosovës në futboll, me tri ndeshje interesante

Read Next

Një milion e 700 mijë euro për mësimdhënësit me probleme shëndetësore