Gjyqtari që drejtoi ndeshjen Milan-Napoli është larguar nga garat evropiane

UEFA thuhet se ka vendosur të heqë gjyqtarin Istvan Kovacs nga ndeshjet evropiane për pjesën e mbetur të këtij sezoni pas vendimeve të tij të diskutueshme në fitoren e Milanit ndaj Napolit në Ligën e Kampionëve.

Ndeshja çerekfinale mes dy skuadrave italiane ishte e tensionuar brenda dhe jashtë fushës, që u ndihmua edhe nga një sërë vendimesh përçarëse të marra nga gjyqtari 38-vjeçar rumun.

Rafael Leao nuk u ndëshkua edhe pse e shkatërroi flamurin e këndit me një goditje të fortë me këmbë.

Në anën tjetër, Andre-Frank Zambo Anguissa u përjashtua pas dy kartonëve të verdhë, ndërsa Kim Min-Jae u përjashtua për ndeshjen e dytë pas një kartoni, që u cilësua si i lehtë.

Siç raporton gazetari italian Luca Cerchione, UEFA ka vendosur që Kovacs të mos drejtojë më asnjë ndeshje evropiane për pjesën tjetër të sezonit.

Kovacs kishte drejtuar katër ndeshje të Ligës së Kampionëve këtë sezon përpara ndeshjes Milan-Napoli, në mesin e tyre edhe fitoren e Real Madridit ndaj Liverpoolit me rezultat 5-2. /Telegrafi/