1. Home
  2. Lajme

Category: Shëndetësi

Gjendja me Covid-19 në spitalin e përgjithshëm “Isa Grezda” ka filluar të normalizohet

Gjendja me Covid-19 në spitalin e përgjithshëm “Isa Grezda” ka filluar të normalizohet

Gjendja në spitalin e përgjithshëm ‘Isa Grezda” në Gjakovë, ka filluar të qetësohet pasi numri i rasteve aktive me Covid-19 ka shënuar rënie. Drejtori i këtij spitali, Hilmi Shala u shpreh se muaji gusht ka…

Lexo më shumë
Dieta e pasur me bimë mund të ulë shanset për COVID-19 të rëndë, sipas një studimi

Dieta e pasur me bimë mund të ulë shanset për COVID-19 të rëndë, sipas një studimi

Njerëzit që hanë shumë fruta dhe perime mund të kenë një rrezik më të ulët të COVID-19 sesa ata me dieta jo të shëndetshme, sipas një studim i ri. Nga më shumë se 590 mijë…

Lexo më shumë
Ushqimet që mund t’i dëmtojnë veshkat

Ushqimet që mund t’i dëmtojnë veshkat

Veshkat kryejnë një punë të vështirë në organizëm. Funksioni i tyre kryesor dhe shumë i rëndësishëm është që filtrojnë dhe të eliminojnë mbetjet e ndryshme në gjak. Veshkat mirëmbajnë ekuilibrat e lëngjeve në trup por…

Lexo më shumë
Nis hartimi i ligjit të ri për sigurime shëndetësore

Nis hartimi i ligjit të ri për sigurime shëndetësore

Ministria e Shëndetësisë ka nisur punimet për hartimin e ligjit të ri për sigurime shëndetësore. Kështu u tha në debatin për temën “Sigurimi shëndetësor dhe jetësor-kur do të jetësohet”, të organizuar nga fondacioni Friedrich-Ebert-Stiftung (FES).…

Lexo më shumë
Sindikatat e Shëndetësisë do të protestojnë nesër

Sindikatat e Shëndetësisë do të protestojnë nesër

Nga Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë bërë të ditur se nesër do të protestojnë para Ministrisë së Shëndetësisë. Protesta do të fillojë nga ora 11:00 dhe do të zgjas deri në ora…

Lexo më shumë
Hulumtuesi kosovar tregon se kur duhet të merret doza e tretë e vaksinës

Hulumtuesi kosovar tregon se kur duhet të merret doza e tretë e vaksinës

Arbër Shehu, hulumtues shkencor në universitetin John Hopkins, ka thënë se vaksinat Moderna dhe Pfizer kanë efektivitet për mbrojtje ndaj virusit të paktën për 24 javë. Megjithatë, Shehu ishte i ftuar në KlanKosova, ku tha…

Lexo më shumë
​SHSKUK furnizohet me Remdesivir, nga sot pacientët s’kanë nevojë ta blejnë këtë ilaç

​SHSKUK furnizohet me Remdesivir, nga sot pacientët s’kanë nevojë ta blejnë këtë ilaç

Ministria e Shëndetësisë, ka furnizuar sot Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës me ilaçin Remdesivir, i cili përdoret për trajtimin e pacientëve të sëmurë nga koronavirusi. Kjo është hera e parë që SHSKUK furnizohet…

Lexo më shumë
Si duhet matur saktë presioni i gjakut?

Si duhet matur saktë presioni i gjakut?

Nëse e matni presionin e gjakut disa herë rresht dhe merrni një numër të ndryshëm çdo herë, atëherë sigurisht që nuk e keni bërë pjesën tuaj të punës në mënyrë korrekte. Ja çfarë duhet të…

Lexo më shumë
Vula: Fëmijët nga 12 vjeç me sëmundje kronike duhet të vaksinohen

Vula: Fëmijët nga 12 vjeç me sëmundje kronike duhet të vaksinohen

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dje beri thirrje për vaksinimin e fëmijëve të cilët kanë probleme shëndetësore dhe që i takojnë moshës nga 12 e 15 vjeç, duke cituar se shëndeti i fëmijëve është prioritet.…

Lexo më shumë
Mikrodermabrazion- Ç’duhet të dini për këtë trajtim të lëkurës

Mikrodermabrazion- Ç’duhet të dini për këtë trajtim të lëkurës

Mikrodermabrazioni është një procedurë e njohur e trajtimit të lëkurës, minimalisht invazive e përdorur për të rinovuar tonin dhe strukturën e përgjithshme të lëkurës. Ja ç’duhet të dini paraprakisht. Mikrodermabrazioni mund të përmirësojë pamjen e…

Lexo më shumë