LOKALE

Më shumë nga Lokale

Rrahje në mes dy personave në Gjakovë, ndërhyn dhe policia

Sot rreth orëve të mbrëmjes një rrahje mes dy personave është filmuar në rrugën “Nënë Tereza” në Gjakovë. Ajo se çfarë bie në sy nga video është ndërhyrja e ngadaltë e policisë, të cilët veprojnë sikurse të ishin spektatorë./Gazetasinjali pamjet:gazetasinjali

Komani: Vetëvrasja vjen si shkak i humbjes së shpresës

Vetëvrasja është një çështje komplekse e njohur si një ndër sprovat më të vështira në vdekshmëri. Jo rrallë edhe Kosova është përballur me një numër të vetëvrasjeve, nëse i referohemi raporteve të bëra në këtë fushë.Psikiatri Zef Komani thotë se në bazë të aspektit psikiatrik, vetëvrasja shpjegohet në disa kategori dhe tregon shkaqet kryesore që...

Ura në fshatin Osek Pashë vazhdon të mbetet e dëmtuar dhe e pakalueshme për banorët

Këto pamje që po i shihni janë të urës në fshatin Osek Pashë. Gjendja e saj vazhdon të rendohët nga dita në ditë. Televizioni ynë për tri vite radhazi e ka përcjellë gjendjen e kësaj ure dhe përkundër premtimeve që janë dhenë për riparimin e saj, gjendja vazhdon të mbetët e njejtë. Kryetari i bashkësisë...

Nënshkruhet kontratë për zgjerimin e rrugës “Skënderbeu” në Gjakovë

Grup i Operatorëve Ekonomik Benita Company; RSM Company SH.P.K.; ASPALT GROU SH.P.K., Gremnik, Klinë, ka arritur marrëveshje me Komunën e Gjakovës, për nënshkrimin e kontratës për zgjerimin e rrugës “Skënderbeu” në Gjakovë. Ky projekt pritet ta arrijë vlerën 103,976.17 € (euro). Kontratën e këtij projekti mund ta gjeni të bashkangjitur tek lajmi ↓ :

Nënshkruhet kontratë për asfaltimin e rrugëve në fshatrat Fshaj dhe Ujz

Asfaltimi i rrugëve në fshatrat Fshaj dhe Ujz, do të zgjidhet shumë shpejtë pasiqë Komuna e Gjakovës ka nënshkruar kontratë së bashku me kompaninë “Benita Company” për asfaltimin e këtyrë rrugëve. Sipas kontratës së nënshkruar çmimi i këtyre punimeve pritet ta arrijë shifrën deri në 103.976,17 € (euro). Kontratën dhe detajet e kontratës së nëshkruar...

Çfarë mendojnë qytetarët për lirimin nga pagesa e arsimit të lartë publik?

Dje Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që arsimi i lartë publik në Kosovë nga viti akademik 2021/2022 të jetë pa pagesë, për të gjithë ata që dëshirojnë të studiojnë në nivelet baçelor dhe master. Disa nga qytetarët e Gjakovës këtë vendim e kanë mirëpritur. Ka edhe qytetarë që mendojnë se Qeveria e Kosovës studentët...

Nënshkruhet kontrata për sanimin e pendave dhe kanaleve të ujitjes në zona rurale

Komuna e Gjakovës së bashku me Grupin e Operatorëve Ekonomik VB. TOFAJ; PE-VLA-KU SH.P.K DEGA NË KOSOVË, QENDËR JUNIK, kanë lidhur kontratë për sanimin e pendave dhe kanaleve të ujitjes në zona rurale. Vlera e punimeve që do të nënshkruhen në bazë të kësaj kontrate është 69,597.16 € (euro). Kontratën e nënshkruar nga të dy...

Rreth 6 mijë vaksina janë administruar gjatë kësaj jave në Gjakovë

Në Qendrën e vaksinimit “Fehmi Agani” në Gjakovë, procesi i vaksinimit po shkon sipas planifikimeve. Gjatë kësaj jave janë administruar rreth 6 mijë doza të vaksinave ku 5 mijë prej tyre kanë qenë doza të dyta. Pas vaksinimit qytetarët duhet të dijnë të trajtohen sepse vaksinimi mund të shkaktojë edhe efekte të lehta anësore. Qytetarët...

KF “Vëllaznimi” e nis suksesshëm sezonin 2021/22

KF “Vëllaznimi” ka filluar përgatitjet për javën e katërt të Ligës së parë, ku do të zhvillojë ndeshjen e radhës me skuadrën “Liria” në stadiumin “Përparim Thaçi” në Prizren. Trajneri Granit Begolli, ka theksuar se në tri ndeshjet e fundit që “Vëllaznimi” ka zhvilluar, i ka siguruar 7 pikë që janë shumë të vlefshme, bazuar...

Asfaltimi i rrugëve të fshatrave Novosellë, Trakaniq, Palabardh, i kushtoi Komunës rreth 170 mijë euro

Në web-faqen e Komunës së Gjakovës, është publikuar kontrata e nënshkruar në mes të Komunës së Gjakovës dhe “ASFALT GROUP” SH.P.K , për ndërtimin dhe asfaltimin e rrugëve në fshatrat Novosellë, Trakaniq dhe Palabardh. Shuma totale e këtyre punimeve, Komunës pritet t’i kushtojë rreth 176,098,35 €. Kontratën e plotë të nënshkruara nga palët mund ta...

Aksident rrugor në afërsi të SHMU “Zekeria Rexha”

Sipas raportimeve të disa qytetarëve është bërë e ditur që ka ndodhur një aksident rrugor në afërsi të SHMU “Zekeria Rexha” . Redaksia e TV Syrit ka siguruar një fotografi nga ky aksident, ku sipas pamjeve shihet që dëmet nga ky aksident kanë qenë vetëm materiale.

1683 gjoba anti-covid të shqiptuara për një javë në komunën e Gjakovës

Drejtoria e Trafikut Rajonal në Gjakovë bënë të ditur se vetëm brenda një jave ka shqiptuar 1683 gjoba anti covid për personat të cilët nuk i kanë respektuar masat e miratuara së fundmi nga Qeveria e Kosovës. Policia e Kosovës është e obliguar të garantojë siguri dhe liri të levizjës për gjithë qytetarët e Republikës...

Infrastruktura, brengë e banorëve të cilët jetojnë në rrugën “Shote Galica”

Hallin që e kanë tash e disa vite nuk hezitojnë ta ndajnë edhe para kamerës së mediumit tonë. Këta janë banorët të cilët jetojnë në paralagjen Brekoc të qytetit të Gjakovës, përkatësisht në rrugën që mbanë emrin “Shote Galica”. Kaos, kështu po e përshkruajnë situatën aktuale në këtë lagje, që sipas tyre po shkaktohet si...

Kastrati: Fontana në Gjakovë funksionalizohet pas dy javëve

Qeveritë shkojnë e vijnë por problemi mbetet i njëjtë. Tash e disa vite fontana në qendër të qytetit në Gjakovë ka mbetur e pafunksionalizuar. Kjo gjë nuk mbetet pa u vërejtur edhe nga ana e disa qytetarëve. U bënë vite që askush nuk po merret me fontanën e shkretë, të cilën mund ta kishin shfrytëzuar...

AAK zyrtarisht hap fushatën zgjedhore në Gjakovë-KRONIKË ZGJEDHORE

Platoja në shëtitoren e lumit Krena ishte destinacion për Aleancën e Ardhmerisë së Kosovës që zyrtarisht hapën fushatën zgjedhore. “Qytetarët e kishin humbur besimin që Gjakova do të këndellet, por ne ja dolëm që ta thyejmë këtë ideologji sepse ne mundemi” me këto fjalë kryetari ne detyrë, Ardian Gjini, vendosi t’i drejtohet të pranishmëve. Tutje...

Koaliconi Nisma Socialdemokrate, PLE dhe Balli Kombëtar hapin fushatën zgjedhore – KRONIKË ZGJEDHORE

Të gatshëm dhe me plotvullnet të mirë sot koaliconi: Nisma Socialdemokrate, Partia liberale Egjiptiane dhe Balli Kombëtar hapën fushatën zgjedhore ku kryesus i këtij koalicioni është Fazli Hoxha. Hoxha u shpreh së kaolicioni i tyre garon me planprogramin më të mirë në këto zgjedhje lokale dhe beson në fitore të plotë. Ai më tutje tregoi...

Kapet me 10 mijë euro, arrestohet për fajde në Gjakovë

Sot u raportua për aksionin e Prokurorisë kundër fajdeve në Pejë dhe Gjakovë, që rezultoi me 6 të arrestuar. Në rajonin e Gjakovës u arrestua vetëm një person. Burimet e Sinjalit kanë bërë të ditur se i arrestuari në Gjakovë është Rrok Bezhi. Sipas Policisë, ai është kapur dje në flagrancë, rreth orës 14:0, në...

Shtyllë multifunksionale në SHFMU “Anton Çetta” në Dol

SHFMU“Anton Çetta” në Dol të komunës së Gjakovës është bërë me një shtyllë multifunksionale, e fituar nga shkolla si projekt nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik. Drejtori i kësaj shkolle thotë se kjo pajisje dixhitale përveç shumë funksioneve që ka, e ka rritur edhe sigurinë në shkollë. Përmes shtyllës funksionale vazhdimisht plasohen informacione në kohë reale...

11 gra shtatzëna me Covid-19 janë trajtuar në spitalin e Gjakovës në valën e re të pandemisë

Gjendja me Covid-19 në repartin e Gjinekologjisë për momentin është e qetë. Mirëpo gjatë valës së fundit të virusit, 11 gra shtatzëna janë trajtuar në spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë. Këtë e konfirmoi Qamil Hamza, shef i repartit të gjinekologjisë në spital. Për momentin nuk ka asnjë grua shtatzënë të infektuar me Covid-19 në spital,...

Kusari-Lila: Do të shtojmë shtigjet e biçikletave për qytetarët

Në disponim të mirë po e nisin sot ditën. Aktiviteti me bicikleta i planifikuar nga Vetëvendosje ka për qëllim promovimin e jetës së shëndetshme, mbrojtjen e mjedisit e po ashtu shtimin e shtigjeve të biciketave në komunën e Gjakovës, kështu tha Mimoza Kusari Lila, kandidatja për kryetare të komunës nga kjo parti. Kusari-Lila shtoi se...

Policia rajonale e Gjakovës me plan operativ për fushatën zgjedhore

Nga dita e djeshme ka filluar fushata zgjedhore që do të zgjasë 30 ditë. Por duke pasur parasysh gjendjen pandemike në të cilën ndodhemi, sigurisht që masat anticovid duhet të respektohen në maksimun, për të parandaluar infeksionet me viusin Covid-19. Nga drejtoria rajonale e policisë në Gjakovë kuptuam se përgatitjet për moniturim tashmë janë gati....

Fermerët e Gjakovës ndihmohen me 7 inkubatorë për zogj

Një fole dhe nje vend i sigurtë ju nevojitet edhe shpezëve. Sot drejtoria e buqësisë dhuroi për fermerët e komunës së Gjakovës, 7 inkubatorë për zogjë. Në shpërdarjen e tyre mori pjesë edhe kryetari në detyrë, Ardian Gjini dhe drejtori i bujqësisë, Haxhi Sejdiu. Vlera e përgjithshme e këtij donacioni kap shifrën prej 9000 euro....

Përurohet shtegu për çiklizëm dhe ecje nga Çabrati deri në Jahoc

Kanë përfunduar punimet në shtegun e çiklizmit dhe ecjes, nga Çabrati deri në Jahoc, gjatësia e së cilit është  2.4km. Kryetari në detyrë i komunës së Gjakovës, Ardian Gjini ishte i pranishëm në përurimin e këtij investimi, ku dhe tha se ky shteg është në  dobinë e qytetarëve të cilët e duan natyrën dhe ecjen....

Gjakovë, arrestohet një person i dyshuar për fajde

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Gjakovë, pasi dyshohet se është marrë me fajde. Në njoftimin e Policisë së Kosovës thuhet se të dyshuarit i janë gjetur edhe mjete financiare, ku janë sekuestruar 10 mijë euro. “Nga njësiti i hetimeve pran Drejtorisë për hetimin e krimit të organizuar lidhur me veprat e cekura...

Kusari-Lila: Aeroporti i Gjakovës do të funksionalizohet gjatë mandatit tim

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Mimoza Kusari-Lila: “Aeroporti i Gjakovës do të funksionalizohet gjatë mandatit tim, me mbështetjen e nivelit qendror.” Kjo përgjigje erdhi pas një pyetjeje...

Kolaj: Do të investojmë në bujqësi, në kanale të ujitjes

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Ferdinand Kolaj tha se një ndër prioritetet e qeverisjes së tyre do të jetë investimi në bujqësi përkatësisht në kanalet e ujitjes....

Shala: Nepotizëm kishte gjatë qeverisjes Kusari- Lila, vazhdoi edhe gjatë Gjinit

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Nepotizmi është shndërruar në kancer për shoqërinë, kështu tha Teki Shala i cili poashtu potencoi se nepotizëm kishte gjatë qeverisjes Kusari- Lila...

Gjini: Shkollat që ishin me stufa i bëra me ngrohje

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Gjini tha se ka përmisuar infrastrukturën e shkollave, pasi shkollat që ishin me stufa ju ka mundësuar sistemin e ngrohjes. Kujtojmë që...

Hoxha: Këtë mandat nuk janë shtruar rrugët të cilat ishin prioritet

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Fazli Hoxha, kandidat për kryetar të komunës së Gjakovës nga Nisma Socialdemokrate tha: “Gjithsej 30% e rrugëve kanë ngelur pa u shtruar,...

Shala: Komuna e Gjakovës nuk e ka një vend ku të hidhen mbeturinat inerte

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Teki Shala nga LDK tha se Gjakova edhe sot e kësaj dite vuan nga mungesa e një vendi të caktuar për hedhjen...

Kusari Lila: Në Gjakovë është bërë makabër mjedisore

Në zgjedhjet lokale, në garën për Gjakovën kandidatë për kryetarë të kësaj komune janë: Ardian Gjini, AAK, Mimoza Kusari-Lila, LVV, Teki Shala, LDK, Fazli Hoxha, Nisma, Ferdinand Kolaj, PSHDK dhe Arbënesha Kuqi, PDK. Në debatin mes tyre Kusari-Lila tha se “Në rrugën “Nënë Tereza” me prerjen e drunjve në mes është bërë një makabër mjedisore,...

Berisha: “Ballkani i Hapur” kërcënon ekzistencën e Kosovës

Akuza të ashpra ka lëshuar ish-kryeministri Sali Berisha në lidhje me projektin e “Ballkanit të Hapur”, i cili kundërshtohet me forcë dhe nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Për Sali Berishën, Edi Rama e ka kthyer Tiranën në vasal të Beogradit dhe shtoi se “Ballkani i Hapur kërcënon hapur ekzistencën e shtetit të Kosovës. “Sot...

Vetëvendosja hap zyrtarisht fushatën në Gjakovë

Zgjodhën mëngjesin e hershëm për hapjen e fushatës. Kandidatët për asamble komunale nga radhët e Vetëvendosjes dhe Alternativës, po bëheshin gati për të pritur kandidaten për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila. Pas intonimit të himnit kombëtar, Kusari-Lila iu drejtua qytetarëve të Gjakovës dhe kandidatëve  të pranishëm duke u premtuar një udhëtim të të...

Me biçikleta, kështu e hap fushatën PDK

Sot zyrtarisht ka filluar fushatën Partia demokratike e Kosovës. Të prirë nga kandidatja për kryetare të komunës së Gjakovës,  Arbnesha Kuqi u nisën me biçikleta nga qendra e qytetit e deri në shtigjet e Shkugzës. Partia Demokratike e Kosovës, dega në Gjakovë ka zgjedhur këtë mënyrë për të filluar fushatën meqenëse shëndeti i qytetarëve është...

Mbahet mbledhja e 7-të e Komitetit për Politikë dhe Financa

Komiteti për politikë dhe financa në Gjakovë ka mbajtur mbledhjen e radhës. Nga ana e drejtorit për buxhet dhe fiananca Durim Halilaj, është prezantuar projekt buxheti për vitin 2022, ku është treguar se buxheti I planifikuar për vitin 2022 kap vlerën prej 28 milion euro. Më pastaj kanë pasuar diskutimet nga ana e të pranishmëve.

Moti nesër

Gjendja me Covid-19 në spitalin e përgjithshëm “Isa Grezda” ka filluar të normalizohet

Gjendja në spitalin e përgjithshëm ‘Isa Grezda” në Gjakovë, ka filluar të qetësohet pasi numri i rasteve aktive me Covid-19 ka shënuar rënie. Drejtori i këtij spitali, Hilmi Shala u shpreh se muaji gusht ka qenë shumë i rëndë pasi që gjendja me pacientë te infektuar kishte filluar të  rritet. Fatmirësisht stafi mjekësor i këtij...

Familja katër anëtarëshe nga Gjakova akoma pa zgjidhje

Leonita thotë se është ndihmuar me gjëra ushqimore, nga disa bamirës. Ajo është drejtuar në Zyrën për Kthim dhe Komunitete. Zgjidhja që i është ofruar këtu është të gjindet një banesë me qira në shumën deri në 100 euro dhe komuna do të ndihmojë me pagesën, por për Leonitën kjo dukshëm është shumë e vështirë....

Çfarë mendojnë qytetarët e Gjakovës për fushatën zgjedhore?

Është vendosur që fushata zgjedhore të mbahet 30 ditë dhe sot partitë politike kanë hapur fushatën e tyre. Disa prej qytetarëve të Gjakovës thanë  se është mirë të mbahet fushata por me prioritet të jetë shëndeti i qytetarëve. E ka nga ata që mendojnë se zgjidhje më e mirë do të ishte që fushata të...

Objektit të IP “Ganimete Tërbeshi” në Orize i shtohet edhe një aneks

Objektit të instucionit parashkollor Ganimete Tërbeshi në Orize të Gjakovës sot iu shtua edhe një aneks, i cili kap shifrën e investimit rreth 52 mijë euro. Kështu tha kryetari në detyrë Ardian Gjini. Ky kopsht është ndërtuar sipas standarteve europiane dhe shumë shpejt do të fillohet edhe me inventarizim poashtu  edhe do të rrisë kapacitetet...

Finalizohen shtigjet që të shpien për te “Shpella e Kusarit”

Punimet për shtrimin e rrugicave për tek shpella e kusarit kanë përfunduar. Në nisje të punimeve kryetari i komunës së Gjakovës, Ardian Gjini kishte thënë se kostoja e këtij projekti kap vlerën e 100 mijë eurove. Tani kur punimet janë finalizuar, Gjini pohon se çdo projekt që niset edhe përfundon. Sanimi i këtyre shtigjeve do t’ju...

Gjakova prin me më së shumti doza të vaksinave të administruara

Gjakova në nivel vendi prin me më së shumti doza të vaksinava të administruara, në qendrën e vaksinimit. Procesi i vaksinimit po shkon sipas planifikimeve dhe ekipet po punojnë më shumë me doza të dyta, kështu ka thënë Valon Bellanica, mjek në qendrën e vaksinimit “Fehmi Agani” në Gjakovë. Ai gjithashtu tha se grupmosha që...

Komisioni për ekonomi viziton ndërmarrjen “Ngrohtorja e Qytetit” dhe KRU “Gjakova”

Komisioni për ekonomi, industri ndërmarrësi dhe tregti i kryesuar nga Ferat Shala, vizituan ngrohtoren e re të qytetit të Gjakovës.Të njëjtit këtë vizitë e përkufizuan si një bashkëbisedim të natyrshëm me qëllim që të kuptojnë më shumë sfidat e të arriturat e kësaj ndërmarrje. Ndërsa, drejtoresha Albana Dulatahu në fillim të kësaj vizite dha një...

Gjakovë, kishte goditur tetë herë gruan me thikë, i pranon veprimet por jo fajësinë

I akuzuari M. J ka mohuar se ka tentuar ta vriste gruan e tij duke e goditur tetë herë me thikë, në mars të këtij viti, në parkun e qytetit të Gjakovës. Në seancën fillestare të mbajtur të mërkurën, në Gjykatën në Gjakovë, pas leximit të aktakuzës nga prokurorja Ardita Beqiraj-Hyseni, i akuzuari M.J tha...

Lodrat tek parku “Rinia” jo të sigurta për lojë

Banorët e këtushëm prapa kamerave u shprehën se janë të vetëdijshëm për rrezikun që paraqesin këto lodra për fëmijët e tyre, por që ky është i vetmi ambient argëtimi, ndonëse nuk e mohojnë se edhe vet duhet të tregohen të kujdesshëm në mirëmbajtjen e parkut. Nga Drejtoria për Shërbime Publike në komunën e Gjakovës përmes...

Dy rrugë në paralagjen Brekoc dhe rruga kryesore te sheshi “Agron Rama” pa ndriçim

Në paralagjen Brekoc në qytetin e Gjakovës, konkretisht tek rrugët “Drenica” dhe “Shote Galica” ka mungesë të ndriçimit publik. Banorët shprehen të shqetësuar pasi që kjo situatë e krijuar tashmë 3 vjet po u sjell telashe dhe pasiguri gjatë lëvizjes. Një tjetër rrugë tejet e rëndësishme ku automjete të shumta qarkullojnë vazhdimisht nga Shqipëria në...

Platforma e-shkollori së shpejti edhe në shkollat e komunës së Gjakovës

Komuna e Gjakovës nga muaji shtator ka filluar me digjitalizimin e sistemit shkollor përmes platformes e-shkollori. Ky projekt do të fillojë të implementohet shumë shpejt nëpër të gjitha shkollat e komunës tonë. Kështu kanë thënë zyrtarë të drejtorisë komunale të arsimit poashtu trajnimet për mësimdhënësit do të fillojnë shumë shpejt, kështu tha drejtori i shkollës...

Filluan punimet për asfaltimin e nëntë akseve rrugore në fshatin Ujz

Gjatë ditës sotme filluan punimet për ndërtimin dhe asfaltimin e nëntë akseve rrugore në fshatin Ujz. Me këtë rast kryetari i komunës së Gjakovës, Ardian Gjini tha se është i lumtur që po ndodh ky investim duke shtuar se tani banorët nuk do ta kenë problem me infrastrukturën. Ai me tutje shtoi së në zonen...

Publikohen rezultatet përfundimtare të vlerësimit për pozitën Aktor

Njësia për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore në Komunën e Gjakovës ka njofuar se pas vlerësimit të rezultatit ngaAudicioni i mbajtur me 13.09.2021, në Skenën e Madhe të Teatrit të Qytetit “Hadi Shehu”, përpozitën Aktor, janë publikuar rezultetet përfundimtare për pozitën Aktor. Lista e rezultateve përfundimtare është si vijon më poshtë :

Në dalje të qendrës së vaksinimit “Fehmi Agani” në Gjakovë pambukët janë gjithandej

Edhe pse shporta të mbeturinave ka, kjo nuk po u bën fare përshtypje disa qytetarëve të cilët pasi kanë marrë vaksinën, pambukët i kanë hedhur gjithandej. Jashtë qendrës së vaksinimit “Fehmi Agani” në Gjakovë ka me shumicë pambukë të cilët i japin një pamjë të shëmtuar kësaj ane. Ne ishim edhe brenda kësaj qendre, aty...

Nuk u lejohet hyrja në komunë disa punëtorëve që nuk respektuan vendimin e qeverisë

Qeveria e Kosovës sipas masave të fundit të miratuara obligon të gjithë punonjësit e institucioneve publike që të posedojnë certifikatën e vaksinimit të plotë ose marrjen e një doze të vaksinës kundër Covid-19 apo punonjësit duhet të paraqesin testin negativ jo më të vjetër se 48 orë që tu lejohet hyrja në vendin e punës....

Pro apo kundër vendimit të qeverisë flasin drejtoreshat e IP në Gjakovë

Institucionet e arsimit parashkollor i kanë vënë dryrin veprimtarisë së tyre. Krejt kjo pasiqë Qeveria e Kosovës mori vendim që puna e tyre të pezullohet deri më 26 shtator. Mirëpo, një vendim të tillë nuk e kanë pritur fare mirë dy udhëheqëse të IP private. Duke thënë se të paktën është dashur të ketë një...

Semaforët në afërsi të SHMU “Yll Morina” ka kohë që nuk punojnë

Këmbësorët këtu nuk dinë si të orientohen, në momentin që ndalen makinat, këmbësorët ecin sepse semaforët ka kohë që nuk punojnë në rrugën “Hysni Dobruna” përkatësisht afër shkollës së mesme të ulët “Yll Morina”. Ne kërkuam të informohemi për këtë problematikë, nga zyra për shërbime publike në komunën e Gjakovës dhe përmes postës elektronike pranuam...

Vula: Fëmijët nga 12 vjeç me sëmundje kronike duhet të vaksinohen

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dje beri thirrje për vaksinimin e fëmijëve të cilët kanë probleme shëndetësore dhe që i takojnë moshës nga 12 e 15 vjeç, duke cituar se shëndeti i fëmijëve është prioritet. Lidhur me këtë, ekipi ynë kërkoi edhe mendimin e mjekes pediatre, nëse kjo kategori e fëmijëve ka filluar të vaksinohet....

Shfaqja “+18” triumfon në festivalin “SkupiFest”

Shfaqja “+18” nga Teatri Hadi Shehu nga Gjakova vlerësohet duke u shperblyer si shfaqja më e mirë e edicionit të 15-të, të festivalit ndërkombëtar të Teatrove SKUPIFEST në Shkup. Edi Kastrati na tregoi më shumë lidhur me çmimin e fituar dhe performance atje Ky çmim do të jetë një shtytje për të vazhduar punën e...

Kompania KEDS në Gjakovë ndërron lokacion

Kompania për distribuim me energji elektrike KEDS në komunën e Gjakovës ka ndërruar lokacion si pasojë e restaurimit të objektit të vjetër. Zyrtar nga kjo kompani bëjnë të ditur se kanë kaluar përkohësisht në rrugën “Nënë Tereza”.  Bazuar në vendimet e fundit lidhur me zbatueshmërinë e masave të reja, kompania aktualisht po punon me staf...

Raporti i spitalit “Isa Grezda”

Spitali i përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë po vazhdon të trajtojë pacientët e infektuar me Covid-19. Bazuar në raportin e 24 orëve të fundit, të hospitalizuar janë 71 pacientë të cilët kanë rezultuar 50 pozitiv, 15 të konfirmuar negativ dhe 6 të pakonfirmuar. Me CPAP maskë është 1 pacient, ndërsa me oksigjeno-terapi 40 pacientë. Në...

Një grua nga Gjakova sulmon nënën e saj me thikë

Një grua nga Gjakova është shoqëruar në Polici, meqenëse ka sulmuar me thikë nënën e saj. Viktima ka pësuar lëndime trupore të lehta, derisa e dyshuara është dërguar në mbajtje. “Gjakovë 13.09.2021 – NN. Është shoqëruar në stacionin policor e dyshuara femër kosovare, nën dyshimin se e njëjta ka sulmuar me një mjet të mprehtë-thikë...

Publikohen rezultatet e testit për pozitat Mjek i Përgjithshëm në Komunën e Gjakovës

Komuna e Gjakovës ka publikuar rezultatet e testit me shkrim dhe njoftimin për intervistë, për pozitat Mjek i Përgjithshëm. Lista e plotë të këtyre rezultateve mund ta gjeni të bashkangjitur më poshtë ↓ :

Lëvizja Vetëvendosje viziton fshatrat Damjan, Gërqin dhe Lipovec

Lëvizja Vetëvendosje dega në Gjakovë përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar për vizitën e bërë në disa fshatra të Komunës së Gjakovës.

Digjen rreth 50 hektarë pyje në fshatrat Smolicë dhe Dobrosh

Ka tri ditë që zjarret nuk po ndalen. Brigada e zjarrfikësve të Gjakovës po bëjnë të pamundurën për ta parandaluar përhapjen e zjarrit në zonën malore të fshatit Smolicë. Por siç thotë komandanti i kësaj Brigade, Xhevdet Brahimaj ka shumë dyshime se si ka ardhur deri në ndezjen e këtij zjarri I cili po ndizet...

Policia e Kosovës ka shqiptuar 446 gjoba gjatë vikendit në komunën e Gjakovës

Institucionet përgjegjëse vazhdimisht janë në mbikëqyrje të zbatimit të masave anti-covid. Në nivel regjional, stacioni policor në Gjakovë raporton se ka shqiptuar 446 gjoba për shkelje të masave anti-covid gjatë vikendit që lamë pas. Personat juridik të cilët nuk respektojnë vendimin e Organit kompetent për kufizimin e qarkullimit të qytetarëve dhe automjeteve në kohën e...

Krypa: E-kiosqet janë jashtë funksionimit për shkak të dështimit të tenderit për mirëmbajtjen e tyre

E-Kiosqet që janë funksionalizuar një muaj më parë, deri më sot kanë lëshuar rreth 400 dokumente. Kështu thonë zyrtarë të komunës së Gjakovës që udhëheqin sektorin e teknologjisë informative. Kiosqet që janë në qendër të qytetit tani janë jashtë funksionit. E njëjta që ndodhet në lagjen Blloku i Ri gjatë ditës së sotme ishte jashtë...

Parku i Lirisë u përfshi nga zjarri

Mbrëmë rreth orës 22:00, një zjarr ka përfshirë një pjesë të parkut të Lirisë në Gjakovë. Ekipi i zjarrëfikësve ka dalur menjëherë në vendin e ngjarjes, intervenimi ka qenë i shpejtë dhe zjarri është lokalizuar pa shkaktuar ndonjë dëm. Duke e ditur që në këtë pjesë bari është i thatë dhe zjarri mund të merrte...

Mbi një mijë fermerë do të subvencionohen nga Ministria e Bujqësisë

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur thirrjen publike për subvencionimin e  fermerëve në komunën e Gjakovës. Drejtori i këtij dikasteri, Haxhi Sejdiu ka thënë se mbi një mijë fermerë do të mbështeten nga kjo ministri. Ndërsa ai ka treguar edhe kushtet e aplikimt dhe kriteret e subvencionimit. Gjithashtu kjo drejtori është ndihmuar...

Publikohet lista e ngushtë përfundimtare për pozitat Tekniko-Shërbyes në Arsim

Komuna e Gjakovës përmes web-faqes së saj ka bërë të ditur që është publikuar lista e ngushtë përfundimtare për pozitat Tekniko-Shërbyes në Arsim. Listën e ngushtë për këto pozita mund ta gjeni më poshtë :

Publikohet lista e ngushtë përfundimtare për pozitat e lira në Arsim

Komuna e Gjakovës përmes web-faqes së saj ka bërë të ditur që është publikuar Lista e ngushtë përfundimtare për pozitat e lira në Arsim në Komunën e Gjakovës. Listën e ngushtë për këto pozita mund ta gjeni më poshtë :

Njoftim lidhur me funksionimin e E-Kioskës në lagjen e Bllokut të Ri

Komuna e Gjakovës përmes një postimi në Facebook, ka bërë të ditur njoftimin lidhur me funksionimin e E-Kioskës në Lagjen e Bllokut të Ri (Orize). Njoftimi i plotë i Komunës së Gjakovës është ky : “Njoftim lidhur me funksionimin e E-Kioskës e cila ndodhet në lagjen e Bllokut të Ri (Orize)! Për shkak të bartjes...

Këto janë rastet që përjashtohen nga kufizimi i orës policore

Nga data 13 deri më 26 shtator do të vazhdojë kufizimi i lëvizjes për qytetarët duke filluar sikur deri më tash nga ora 22:00 deri 05:00 të mëngjesit. Sipas vendimit të sotëm të Qeverisë së Kosovës nga kufizimi i lëvizjes përjashtohen rastet e natyrës urgjente (për të kërkuar ndihmë mjekësore, blerje të barnave, për të...

Pandemia ka rritur numrin e rasteve me probleme mendore

Përhapja e pandemisë COVID-19, muajt e fundit, ka ndikuar në shëndetin mendor të qytetarëve në vendin tonë. Psikiatri Bekim Radoniqi thotë se kohëve të fundit është shtuar numri i personave që kërkojnë ndihmë për problemet e tyre siç janë ankthi dhe depresioni. Sipas tij, izolimi për disa javë gjatë muajit mars, ka filluar t’i shfaqë pasojat...

Ndriçimi në rrugën “Nënë Tereza” në Gjakovë punon pjesërisht

Ndriçimi në rrugën “Nënë Tereza” në Gjakovë punon pjesërisht. Gjatë raportimit të Syri-t për këtë rastësisht takuam edhe deputeten nga radhët e partisë socialiste në Belgjikë, Nadia El Yausfi, e cila nuk hezitoi të tregojë përshtypjen e saj. Është hera e parë që jam në Gjakovë, mendoj që dritat janë të mjaftueshme por ka hapësirë...

Për lehonat 170 euro ndërsa 10 e 20 euro shtesa për fëmijët

Qeveria e Kosovës ka nisur zbatimin e e vendimeve të cilat janë paraparë në pakon e ringjalljes ekonomike. Me këtë rast është bërë e ditur se nënat e papuna do përfitojnë nga 170 euro për 6 muaj, kurse ato të punësuara do marrin nga 170 euro për 3 muaj. Kjo pagesë do të bëhet krahas...

Vidhen gjëra materiale në Shoqatën e shurdhmemecëve në Gjakovë

Me datë 11.09.2021 në ora 18:20 policia ka pranuar informatën nga kryetari i shoqatës së shurdhmemecëve se në objektin e shoqatës së tyre ka ndodhur vjedhje. Policia menjëherë ka dalur në vendngjarje ku ka mbledhur prova per zbulimin e kryeseve të mundshëm. Ankuesi është intervistuar në prezencë të përkthyesit të licencuar dhe sipas tij janë...

​COVID-19, në spitalin e Gjakovës 55 pacientë me oksigjenoterapi

Spitali i Përgjithshëm Gjakovë në raportin 24 orësh ka njoftuar se janë 73 pacientë të hospitalizuar janë trajtuar për Covid. Sipas njoftimit, 53 pacientë janë të konfirmuar Covid-19 Pozitiv, “13 pacientë të konfirmuar Negativ, 7 pacientë të pakonfirmuar, 55 pacientë me oksigjeno terapi, 2 pacient në CPAP maskë, 2 pacientë në respirator”, thuhet në njoftim.

Digjet një mal në fshatin Dobrosh

Në ora 16:30 ekipi i zjarrëfikësve të Gjakovës, ka marrë informatën se një mal në fshatin Dobrosh është përfshirë nga zjarri. Komandanti i Brigadës së Zjarrëfikësve në Gjakovë, Xhevdet Brahimaj ka thënë se të lënduar nuk ka dhe shkaku i zjarrit ende është i panjohur. Ekipet e Zjarrëfikësve janë në terren duke lokalizuar zjarrin.

Klubi i Hendbollit Vëllaznimi pëson humbje nga Käerjeng me rezultat 32 me 23

KH Vëllaznimi në Gjakovë përmes një postimi në rrjetin social facebook ka shkruar për ndeshjen e luajtur sonte e cila ka përfunduduar me rezultat :Käerjeng 32 dhe 23 për Vëllaznimin. Tutje në këtë postim thuhet se : Ndeshja e parë e rrethit të parë ka përfunduar me fitoren e ekipit vendas, ku skuadra kuqezi pati...

E paimagjinueshme, por këtu jeton një familje në Gjakovë

Në qiellin e hapur, në këto objekte të pa banuara, të shkatërruara e të mbushura me mbeturina, ku nuk të shkon as mendja që mund të jetojë dikush, e lëre më dy fëmijë fare të vegjël, që janë nën përkujdesjen e vazhdueshme të nënës së tyre Leonitës. Edhe pamjet tregojnë se një hap i gabuar...

Qendra e vaksinimit administron më shumë se një mijë vaksina në ditë

Procesi i imunizimit me vaksinën anti-covid në qendrën e vaksinimit “Fehmi Agani”në komunën e Gjakovës po shkon sipas planifikimeve. Qendra e vaksinimit për këtë javë ka administruar më shumë se një mijë vaksina në ditë kështu ka thënë për televizionin Syri Lindita Ballani, koordinatorja e Sistemit informativ shëndetësor në këtë qendër. Qytetarët po ashtu duket...

Raporti i spitalit “Isa Grezda”

Spitali i përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë po vazhdon të trajtojë pacientët e infektuar me Covid-19. Bazuar në raportin e 24 orëve të fundit, të hospitalizuar janë 76 pacientë të cilët kanë rezultuar 62 pozitiv, 9 të konfirmuar negativ dhe 5 të pakonfirmuar. Me respirator janë dy pacient, me CPAP maskë 2 pacient, ndërsa me...

Qeveria, 40 mijë euro për familjen që humbi dy djemtë nga zjarri në Gjakovë

Qeveria e Kosovës do të ndajë 40 mijë euro ndihmë për familjen Sadrija nga fshati Ujz i Gjakovës, që të mërkurën humbi dy fëmijë si pasojë e zjarrit që ua kaploi shtëpinë derisa ishin në gjumë. Kryeministri Albin Kurti bëri të ditur këtë vendim pasi vizitoi sot familjen. Sipas njoftimit, ai ka shprehur ngushëllime dhe...

Familja Gashi ndihen të rrezikuar për shkak të shtyllës elektrike që ndodhet në afërsi të banesës

Hiq më larg se një metër është distanca ndërmjet kësaj shtylle elektrike me banesën e familjes Gashi në qytetin e Gjakovës.Kryefamiljarja Eli thotë se ajo ka frikë nëse mund të pësojë ndonjë gjë në rast të ndryshimit të kushteve klimatike dhe ndihet e rrezikuar për shkak të afërsisë së shtyllës dhe telave të energjisë elektirke....

Shala: Puna e asamblesë e suksesshme

Kuvendi komunal është organi më i lartë i komunës. Në këtë mandat katër vjeçar kuvendi komunal në Gjakovë ka funksionuar edhe përkundër pandemisë. Kështu ka thënë kryesuesi i kuvendit komunal, Anton Shala i cili ka theksuar se Asambleja komunale në Gjakovë ka funksionuar mirë dhe ka arritur të miratojë shumë vendime. Në vit parashihen të...

Fillojnë punimet për shtrimin e rrugëve në Çarshinë e Vjetër

Kanë filluar punimet për sanimin e rrugëve në pjesën e vjetër të qytetit, konkretisht në rrugët “Ismajl Qemajli” dhe “Sylejmon Hadum Aga”. Kryetari i komunës, Ardian Gjini ishte i pranishëm në fillimin e punimeve ku njëherit tregoi se këtu do të shtrohen pllaka graniti që janë të një kualiteti më të mirë. Gjini tha se...

Hoxha: 2700 kg të produkteve me origjinë shtazore janë asgjësuar në muajt e fundit në Gjakovë

Produktet me origjinë shtazore janë ushqime të rëndësishme për njeriun. Ekspozimi i këtyre produkteve e sidomos mishit kërkon trajtim të veçantë. Mirëpo sesa ato mbikëqyren nga inspektorët veterinarë të komunës, në lidhje me shitjen dhe ekspozimin e tyre mësojmë nga udhëheqësi për inspektime në komunën e Gjakovës, Artan Hoxha i cili shprehet se vetëm në...

Teatri i Gjakovës “Hadi Shehu” përfaqësoi Kosovën në ITF “SkupiFestival”

+18 është shfaqja e luajtur nga Teatri i Gjakovës “Hadi Shehu” e cila u shfaq në Festivalin Internacional “SkupiFestival” në Shkup.Në mesin e 5 shteteve të tjera me këtë shfaqje trupa e teatrit nga Gjakova përfaqësoi Kosovën. Kastrati tha se pritshmëritë e publikut kanë qenë të mira dhe kjo ka shtuar peshën e emocioneve te...

Vizita të rregullta nga pediatri në IP Ganimete Tërbeshi

Me iniciativë të Kryetarit të Komunës, Ardian Gjini, dhe me pajtueshmërinë e stafit menaxhues të Institucionit Parashkollor “Ganimete Tërbeshi” dhe prindërve, për herë të parë, fëmijët e këtij institucioni në Gjakovë do të kenë vizita të rregullta javore nga pediatri. Ky lajm është bërë i ditur përmes një postimi nga Komuna e Gjakovës :

IPV Gjakova apelon për më shumë përkrahje institucionale

Për 3 ditë radhazi, antarët e shoqatës “Iniciativa e pavarur e të verbërve në Gjakovë” qëndruan në Durrës për zhvillimin e disa aktiviteteve me karakter garues.  Teksa ka çmuar rëndësinë e këtyre aktiviteteve, Mark Pjetraj, kryetar në shoqatën “Iniciativa e pavarur e të verbërve në Gjakovë” poashtu ka apeluar për më shumë mbështetje institucionale. Ai...

Raporti i spitalit “Isa Grezda”

Spitali i përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë po vazhdon të trajtojë pacientët e infektuar me Covid-19. Bazuar në raportin e 24 orëve të fundit, të hospitalizuar janë 79 pacientë të cilët kanë rezultuar 56 pozitiv, 12 të konfirmuar negativ dhe 11 të pakonfirmuar. Me respirator është një pacient, me CPAP maskë 3 pacient, ndërsa me...

Aksident trafiku në Gjakovë

Rreth orës 9 të mëngjesit të sotëm një aksident trafiku ka ndodhur në qytetin e Gjakovës. Sipas zëdhënsëit të policisë rajonale në Gjakovë Nysret Xhurkaj në rrugën “Gaspër Karaqi” në dalje të qytetit të Gjakovës ka ndodhur ky aksident, ku të përfshirë kanë qenë një motoçikletë dhe një veturë. Deri te aksidenti ka ardhur kur...

Mes lotëve ju jipet lamtumira e fundit fëmijëve që humbën jetën nga zjarri në Ujz

Po ju japin lamtumirën e fundit Burhanit dhe Oresit të cilët humbën jetën si pasojë zjarrit që përfshiu shtëpinë e tyre ditën e djeshme. Familja Sadrija, miq e qytetarë të shumtë i përcollën për në banesën e fundit trupat e pajetë të të ndjerëve. I pranishëm në këtë ceremoni mortore ishte kryetari i komunës së...

Lëvizja Vetëvendosje vazhdon vizitat në fshatrat e Gjakovës

Lëvizja Vetëvendosje, dega në Gjakovë përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët për vizitat në terren nëpër fshatrat e komunës së Gjakovës. Kujtojmë që Lëvizja Vetëvendosje ka kandidate për kryetare të komunës së Gjakovës Mimoza Kusari- Lilën, kryetare e Alternativës, brenda listës së kësaj partie.

Rifillojnë punimet në stadiumin e qytetit

Punimet në stadiumin e qytetit të Gjakovës kishin filluar në maj të 2020-tës. Atë kohë kryetari i komunës së Gjakovës dhe ministrja e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi solemnisht patën përuruar fillimin e fazës së parë të punimeve. Por, punimet vazhduan një kohë dhe dhe u ndaluan pasi u realizua një pjesë...

Familja Sadrija dyshon se zjarri u shkaktua nga energjia elektrike

Burhani dhe Oresi nuk mund të ju shpëtonin flakëve në mëngjesin e djeshëm. Të dy fëmijët, njëri 12 e tjetri 13 vjeq mbetën të vdekur nga zjarri që e bëri shkrum e hi katin e dytë të kësaj shtëpie në fshatin Ujz të Gjakovës. Mëngjesi i djeshëm ishte i kobshëm për familjen Sadrija e cila...

Lokalet në Çarshinë e Vjetër po përgatiten për mbyllje, shkak punimet që fillojnë nesër

Janë duke bërë përgatitjet e fundit për të mbyllur dyert, që nga nesër bizneset në Çarshinë e Vjetër nuk do të jenë të hapura për të ofruar shërbime të gastronomisë, pasi që në këtë pjesë pritet të shtrohen pllaka të reja. Pronarët janë duke bërë heqjen e gjësendeve para lokaleve të tyre, për të liruar...

Rruga “Tahir Zajmi” e parregulluar dhe pa ndriçim publik

Është rruga “Tahir Zajmi” në afërsi të stacionit të autobusëve, në komunën e Gjakovës. Banorët në këtë lagje thonë që disa herë i janë drejtuar komunës për asfaltimin e kësaj rruge, duke u shprehur se kanë marrë edhe premtime të shumta, por deri tani nuk është bërë asnjë zgjidhje në këtë drejtim dhe rruga është...

Publikohet lista e ngushtë për aktorë në teatrin e qytetit “Hadi Shehu”

Njësia për Menaxhimin e Burimeve Njerëzore në Komunën e Gjakovës, ka bërë të ditur se është mbajtur takimi i parë i Komisionit të Përzgjedhjes, të cilët pas përfundimit të shqyrtimit të gjithsej tre (3) aplikacionevetë pranuara për pozitën Aktor, Komisioni i Përzgjedhjes ka përpiluar listën e ngushtë për aktor, të cilën e gjeni të bashkangjitur...

Raporti i spitalit “Isa Grezda”

Spitali i përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë po vazhdon të trajtojë pacientët e infektuar me Covid-19. Bazuar në raportin e 24 orëve të fundit, të hospitalizuar janë 85 pacientë të cilët kanë rezultuar 67 pozitiv, 10 të konfirmuar negativ dhe 8 të pakonfirmuar. Me respirator janë dy pacient, me CPAP maskë 3 pacient, ndërsa me...