SPORT

Më shumë nga Sporti

FIFA: Kosova me ngritjen më të madhe në histori

Shtëpia e futbollit botëror, FIFA ka publikuar renditjen e fundit për ranglistën e ekipeve kombëtare, ku Përfaqësuesja e Kosovës ka pasur ngritje të madhe. FIFA ka publikuar renditjen e re të ekipeve kombëtare, ku top 10 nuk është se ndryshon. Belgjika vazhdon ta kryesoj renditjen, e pasuar nga Brazili, Anglia, Franca, Italia dhe Argjentina. Në këtë...

FIFA publikon renditjen e re, Kosova me ngritjen më të madhe në histori

Shtëpia e futbollit botëror, FIFA ka publikuar renditjen e fundit për ranglistën e ekipeve kombëtare, ku Përfaqësuesja e Kosovës ka pasur ngritje të madhe. FIFA ka publikuar renditjen e re të ekipeve kombëtare, ku top 10 nuk është se ndryshon. Belgjika vazhdon ta kryesoj renditjen, e pasuar nga Brazili, Anglia, Franca, Italia dhe Argjentina. 🇧🇪 Belgium's...

Publikohet formacioni më i mirë i javës së parë të Ligës së Kampionëve

Ditën e djeshme kanë përfunduar të gjitha ndeshjet e javës parë të fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve. Së fundmi, Liga e Kampionëve në rrjetin social “Twitter” ka publikuar formacionin më të mirë, në të cilin nuk mungojnë befasitë dhe emrat e mëdhenj. Porta i besohet Maignan i cili bëri paraqitje mjaft të mirë...

Zyrtare: Goretzka rinovon kontratën e tij me Bayern Munich

Leon Goretzka ka përfunduar spekulimet që e lidhin atë me një largim nga Bayern Munich duke nënshkruar një kontratë të re në Allianz Arena deri në vitin 2026. Mesfushori gjerman u lidh rregullisht me një largim gjatë verës, me Manchester Unitedin që lidhej më së shpeshti me fituesin e Bundesligës. Sidoqoftë, Goretzka ka nënshkruar një...

Michael Owen: PSG ishin skuadër më e mirë pa Messin

Legjenda angleze, Michael Owen ka pohuar se Paris Saint-Germain tani është një ekip më i dobët pasi nënshkroi me sulmuesin argjentinas, Lionel Messin. Gjashtë herë fituesi i Topit të Artë bëri fillimin e tij të parë për PSG-në në Ligën e Kampionëve të mërkurën mbrëma në barazimin e tyre 1-1 me Club Brugge. Messi u...

Renditja e re nga FIFA, Kosova me ngritje rekord, ngjitet edhe Shqipëria

Shtëpia e futbollit botëror, FIFA ka publikuar renditjen e fundit për ranglistën e ekipeve kombëtare, ku Përfaqësuesja e Kosovës ka pasur ngritje të madhe. FIFA ka publikuar renditjen e re të ekipeve kombëtare, ku top 10 nuk është se ndryshon. Belgjika vazhdon ta kryesoj renditjen, e pasuar nga Brazili, Anglia, Franca, Italia dhe Argjentina. Në këtë...

Sot fillon ‘zyrtarisht’ edicioni 2021/222 në Ligën e Evropës

Sot (e enjte) fillon i plotë edicioni i ri 2021/22 i Ligës së Evropës, me shumë klube të mëdha evropiane që kërkojnë të fitojnë trofeun në garën e dytë më të madhe evropiane për ekipe, pasi gjatë ditës së djeshme (e mërkurë) u zhvillua vetëm një ndeshje. Pas fillimit të sezonit të ri në Ligën...

​Nisin supersfidat e Ligës së Kampionëve, ballafaqohen gjigantët evropian

Kanë nisur gjashtë ndeshjet e kësaj mbrëmjeje në kuadër të Ligës së Kampionëve. Janë sfida të jashtëzakonshme ku ballafaqohen disa nga skuadrat më të mëdha evropiane, përcjellë KosovaPress. Vëmendja do të jetë në dy stadiume. Në “Anfield Road” aty ku ballafaqohen Liverpooli me Milanit dhe në “Giuseppe Meazza” ku përplasen Interi me Real Madridin. Sfidat...

Liverpool – Milan, formacionet zyrtare

Liverpooli dhe Milani do të vihen përballë njëri-tjetrit për të na rikthyer klasiken evropiane në Ligën e Kampionëve. Rossonerët janë rikthyer në garën më të madhe evropiane dhe në ndeshjen e xhiros së parë në Grupin B luajnë në Anfield si mysafirë të Redsave. Nuk do të mungojë edhe një përballje e taktikave ndërmjet trajnerëve...

Humbja e Man United ndaj Young Boys, reagon Ronaldo

Cristiano Ronaldo është deklaruar rreth humbjes së Manchester United qysh në startin e Ligës së Kampionëve ndaj Young Boys. Djajtë e Kuq u mposhtën 2-1 në udhëtim te skuadra zvicerane, me yllin portugez që shënoi golin e vetëm për ekipin e tij. Përmes rrjeteve sociale, 36-vjeçari bëri të ditur se ata nuk morën rezultatin që...

Barcelona interesohet për transferimin e portierit të Ajax

Barcelona ka nevojë për një portier të nivelit të latë për të zëvendësuar Ter Stegen. Edhe pse aktualisht ka Neton, braziliani dëshiron të largohet, kështu që është e rëndësishme të gjendet një zëvendësues për sezonin e ardhshëm. Matey Alemany dhe Ramon Planes po punojnë krah për krah për të bindur Andre Onanan. Portierit të Ajax...

Bayern Munchen po mendon rikthimin e Perisic

Ivan Perisic do të ishte padyshim dakord pë të veshur sërish fanellën e Bayernit. Le të kujtojmë se transferimi i tij nga Interi te klubi bavarez nuk mund të ishte më frytdhënës me kroatin që pati një rol kyç në fitimin e Ligës së Kampionëve 2020 për gjermanët. Megjithëse u bë një përpjektje për të...

Liverpool – Milan, formacionet e mundshme

Nuk mund të mos ngjalli interes një përballje mes Liverpoolit dhe Milanit. Për historinë që mbajnë dy klubet në veçanti , por edhe ndeshjeve spektakolare që kanë zhvilluar mes njëra-tjetrës. Pas shumë vitesh, kemi kënaqësinë të shijojmë sërish këtë përballje edhe pse skuadrat nuk vijnë me atë lavdinë e dikurshme. Ndeshja e cila do të...

Pele lirohet nga spitali, derisa tregon për problemin shëndetësor që kishte

Pele është liruar sot (e mërkurë) nga spitali, duke konfirmuar se gjendja e tij është e mirë. Legjenda e futbollit ishte hospitalizuar për gjashtë ditë me një gjendje shëndetësore (që nuk është bërë e ditur), por që nuk ishte serioz. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Pele ka falënderuar tifozët për mesazhet e pranuara. “Miqtë...

Ndeshje interesante në Superligën e Kosovës, vëmendja në derbin në Gjilan

Sot (e mërkurë) janë në orar për t’u zhvilluar tri ndeshje në kuadër të javës së katërt në BKT Superligën e Kosovës në futboll. Superliga e Kosovës ka nisur furishëm duke u zhvilluar tri xhiro interesante, ku nuk kanë munguar befasinë në rezultate. Ky avaz pritet të vazhdojë edhe këtë javë pasi ka ndeshje derbi...

Tenistët nga Gjakova shkëlqejnë në turneun e Shkupit, ‘Detski Tenis 2021’

Gjatë vikendit që lamë pas është mbajtur turneu ‘Detski Tenis 2021’ për kategorinë ROG në Shkup të Maqedonisë Veriore. Të shtunën dhe të dielën, me 11 e 12 Shtator në Shkup u mbajt turneu ‘Detski Tenis 2021’, për kategorinë ROG nga KT ITCM (International Tennis Center Macedonia) në bashkëpunim me FTM-në. Eli zuri vendin e...

Zbulohet fjalimi i Ronaldos para ndeshjes me Newcastle

Cristiano Ronaldo sapo ka mbërritur, por ai tashmë është lideri i Manchester United. Ishte që kur u njoftua transferimi i tij. Dhe më shumë pas debutimit të tij spektakolar me ‘Djajtë e Kuq’: ai shënoi dy gola në ndeshjen kundër Newcastle. “Cristiano ngre të gjithë lart, i bën të gjithë të përqendrohen. Ai është gjithmonë...

Ibrahimovic mungon në sfidën ndaj Liverpoolit

Zlatan Ibrahimovic do të mungojë në klasiken: Liverpool – Milan, shkruan Sinjali Sport. Ylli suedez ka probleme me thembrën e Akili dhe nuk do jetë pjesë e Rossonerit për ballafaqimin në Anfield. Sulmuesi shtatlartë u rikthye nga lëndimi këtë fundjavë, ku edhe realizoi gol, mirëpo duket se është lënduar përsëri. Me kuqezinjtë që janë rikthyer...

Super kompjuteri parashikon fituesin e Ligës së Kampionëve

Një super kompjuter ka parashikuar fituesin e Ligës së Kampionëve për edicionin 2021-2022, me Manchester United që ka më shumë gjasa të triumfojë sesa Paris Saint-Germain. Djajtë e Kuq janë një nga katër klubet angleze të përfshira në këtë garë, veç mbajtësit të trofeut në fuqi, Chelsea, fituesit të vitit 2019, Liverpooli, dhe finalistit të...

Barcelona – Bayern, formacionet e mundshme

Barcelona dhe Bayern Munichu do të përballen në kuadër të fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve. Ndeshja që fillon ën ora 21:00, do të luhet në stadiumin “Camp Nou”, me këtë përballje që është edhe kryesorja për ditën e sotme (e martë). Barcelona për këtë sfidë do të jetë pa Sergio Agueron, Martin Braithwaite,...

Rikthehet sot Liga e Kampionëve

Rikthehet sot Liga e Kampionëve, kompeticioni Evropian më i rëndësishëm për klube. Jo pak, por tetë ndeshje mjaft interesante do të zhvillohen sonte në kuadër të raundit  të parë të fazës së grupeve. Dy prej të cilave do të nisin në 18:45. Sevilla – Salzburg dhe Manchester United i Cristiano Ronaldos me shokë do të...

18-vjeçarja bën historinë në tenis

Britanikja Emma Raducanu mundi në finalen e US Open, kanadezen Leylah Fernandez Emma Raducanu bëri historinë në tenis duke u shpallur kampione në US Open. Sportistja 18 vjeçare është britanikja e parë që fiton një Grand Slam në 44 vite. Paraqitja e saj ishte e jashtëzakonshme, ndërsa e fitoi duelin ndaj një tjetër tenisteje adoleshente...

Ardian Nuhiu arrin 100 ndeshje me Dritën

Drita ka marrë fitoren e dytë këtë edicion, pasi ka mposhtur Malishevën me rezultat 0-1. Ardit Tahiri ishte përsëri hero i gjilanasve me golin e shënuar nga fundin e ndeshjes. Por kjo ndeshje ishte speciale për trajnerin e Dritës, Ardian Nuhiun. Tekniku shkupjan ndaj Malishevës ka pasur paraqitjen e 100 jubilare në krye të Dritës....

Ardit Tahiri nga FC Drita, shpallet ylli i javës në Superligë

Federata e Futbollit e Kosovës së bashku me sponsorin e Superligës, Bankën Kombëtare Tregtare, BKT Kosova, vazhdojnë të ndajnë çmimin “YLLI I JAVËS”, për lojtarin më të mirë të xhiros. “YLLI I JAVËS” i xhiros së 3-të në BKT Superligë është shpallur futbollisti Ardit Tahiri i FC Drita. Tahiri, 18 vjeçar, në 3 xhiro ka...

Goretzka afër rinovimit të kontratës me Bayern Munich

Pas një zhurme të madhe, Leon Goretzka do të rinovojë kontratën me Bayern Munich. Gjermani ishte i lidhur me një kalim të mundshëm te Real Madridi verën e ardhme, por në fund ka ndërruar mendje. Bisedimet mes dy palëve janë në rugën e duhur dhe kjo është konfirmuar nga drejtori sportiv, Hasan Salihamidzic. “Bisedimet po...

Formacioni më i mirë i xhiros së tretë në BKT Superligën e Kosovës

Ka përfunduar xhiro e tretë në elitën e futbollit kosovar, BKT Superligë. Drenica ka shënuar fitore befasuese ndaj kampionit në fuqi të Kosovës, Prishtinës me rezultat 2-1. Malisheva u ndal në shtëpi, pasi Drita e mposhti 0-1, derisa fitore si mysafirë ka marrë edhe Feronikeli 0-2 në udhëtim te Llapi. Ballkani dhe Ulpiana kanë zhvilluar...

Juventus interesohet për transferimin e mbrojtësit të Real Madridit

Juventusi është duke kërkuar një zëvendësues të Alex Sandros, pasi nuk llogarisin më në shërbimet e tij. Zonja e Vjetër ka një start të tmerrshëm në Serie A, duke mos e shijuar ende fitoren e parë në këtë sezon. Kështu, sipas asaj që raporton Calciomercato – Biankonerët kanë filluar të mendojnë për transferimet e reja,...

Kessie drejt largimit, Milani gjenë zëvendësuesin e tij

Sipas informacioneve të TodoFichajes, Danilo dos Santos de Oliveira është i zgjedhur nga drejtori sportiv për të zëvendësuar Frank Kessie verën e ardhshme. Afrikani ka refuzar ofertën e fundit të rinovimit që është i vënë në tavolinë  dhe ai tashmë është i vendosur të kalojë në Paris. Milani, i cili e konsideron Kessie të humbur, mendon...

Superkompjuteri parashikon fituesin e Premier Ligës angleze

Superkompjuteri parashikon Manchester City si kampion të edicionit 2021/2022 të Premier Ligës angleze. Rënditja më pas vijon me Chelsean në vendin e 2-të dhe Liverpoolin në vendin e 3-të , ndërsa Manchester United që riktheu Cristiano Ronaldon do përfundojë në vendin e 4-të. Megjithatë duhet të presim fundin e sezonit për të parë a është...

Real Madrid është i hapur për shitjen e Hazard gjatë afatit kalimtar të janarit

Eden Hazard ende nuk ka treguar nivelin e pritur që nga ardhja e tij në verë 2 vite më parë dhe vendi i tij në ekip nuk është i garantuar. Me Vini JR dhe Rodrygo, duket se Reali mund ta largojë belgun më herët nga se pritej. “Los Blancos” do të dëgjojnë ofertat që në...

​Formula 1, aksidentohen Verstappen dhe Hamilton

Max Verstappen dhe Lewis Hamilton janë përplasur në një aksident gjatë garës për Çmimin e madh të Italisë që po mbahet në Monza. Të dy pilotët tani janë jashtë garës për shkak të këtij aksidenti për të cilin deri më tani nuk ka raporte sa ka pasur pasoja të rënda. Ky është momenti i aksidentit:...

​Ronaldo për rikthimin te United: Vendimi më i mirë që mund të kisha marrë

Cristiano Ronaldo vazhdon të shpreh ngazëllimin e tij për rikthimin në “Old Trafford” pasi u largua nga Juventusi gjatë afatit kalimtar veror të këtij viti. Portugezi thotë se kthimi në Manchester United është vendimi më i mirë që ka marrë deri më tani. Cr7 bëri një kthim ëndrrash në “Old Trafford” pasi ai shënoi dy...

Real Madridi kërkon yllin e Juventusit

Real Madridi do të bëjë një ofertë për mbrojtësin e Juventusit, Matthijs de Ligt, raporton “Calciomercato”. Skuadra spanjolle shpreson të forcohet në qendër të mbrojtjes dhe e sheh reprezentuesin holandez si një opsion ideal. Madridi shpreson se mund të ulë çmimin e kërkuar të “Bianconerëve”, duke i ofruar shërbimet e mesfushorit, Fede Valverde, si pjesë...

Klubi i Hendbollit Vëllaznimi pëson humbje nga Käerjeng me rezultat 32 me 23

KH Vëllaznimi në Gjakovë përmes një postimi në rrjetin social facebook ka shkruar për ndeshjen e luajtur sonte e cila ka përfunduduar me rezultat :Käerjeng 32 dhe 23 për Vëllaznimin. Tutje në këtë postim thuhet se : Ndeshja e parë e rrethit të parë ka përfunduar me fitoren e ekipit vendas, ku skuadra kuqezi pati...

Ibrahimovic: Jam lojtari më i mirë në botë

Sulmuesi i Milanit, i cili tani është në dekadën e tij të katërt në karrierën profesionale, mendon se ai nuk është më pak i mirë sesa dyshja, Ronaldo e Messi. Zlatan Ibrahimovic thotë se ai nuk e konsideron veten një lojtar më të vogël se Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, me sulmuesin duke deklaruar se...

Ku mbetën 5 lojtarët që Ronaldo i parashikoi si yje në vitin 2015?

Në vitin 2015, Cristiano Ronaldo zgjodhi pesë talentët e tij të rinj të preferuar që pritej të shkëlqenin në të ardhmen. Duke folur para publikimit të biografisë së tij, Ronaldo, nënshkrimi i ri i Manchester United,  zbuloi se kujt po i jepte shpresë për të shkëlqyer në futboll. Sulmuesi i atëhershëm i Real Madridit ofroi...

Barcelona po e mendon rikthimin e Dani Alves

Futbollisti i famshëm brazilian, Dani Alves mbeti pa klub pasi Sao Paulo ndërpreu bashkëpunimin për shkak të një mosmarrëveshje borxhi. Lojtari 38-vjeçar, i cili ende luan për kombëtaren braziliane, duhej të dilte në stërvitjen e sotme pas kualifikimit për Kupën e Botës. Sidoqoftë, agjentët e tij kanë njoftuar klubin se futbollisti me përvojë nuk do...

Norwich City zgjedh Rashicën si lojtarin më të mirë të muajit gusht

Sulmuesi i Kosovës, Milot Rashica është zgjedhur si lojtari më i mirë i muajit gusht te klubi anglez, Norwich City. Liga Premier nisi në fillim të gushtit dhe gjatë atij muaji u zhvilluar gjithsej tri ndeshje. Për Norwich Cityn nuk ishte një nisje pozitive, pasi pësoi humbje në tri ndeshjet e luajtura. Megjithatë, për yllin...

Messi thyen rekordin e legjendës braziliane Pele

Lionel Messi shënoi golin e tij të 79-të ndërkombëtar të enjten në mbrëmje për të thyer rekordin e golave në Amerikën e Jugut që mbahej nga legjenda braziliane Pele. Messi realizoi tre gola në fitoren 3:0 të Argjentinës ndaj Bolivisë e vlefshme për kualifikimet për Kupën e Botës. Messi ka shënuar 79 gola në 152...

Guardiola dëshiron transferimin e Modricit te Man City

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola është i interesuar për mesfushorin e Real Madridit, Luka Modric. Modric tani është 36 vjeçar, por ai mbetet ende njëri nga mesfushorët më të mirë në qarkullim. Megjithatë, mesfushori kroat ka një kontratë afatshkurtër në Real Madrid që do të skadojë në verën e vitit 2022. Situata e tij...

Arsenali po përpiqet të bindë Xhakën për ta marrë vaksinën kundër COVID-19

Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta e ka pranuar se klubi po përpiqet të bindë mesfushorin Granit Xhaka që të marrë vaksinën kundër COVID-19. Xhaka refuzoi vaksinimin para testimit pozitiv për virusin gjatë pushimit ndërkombëtar. Menaxheri i tij i klubit pranon se lojtarët që nuk marrin vaksinën së shpejti mund ta gjejnë veten të kufizuar pasi...

Xhudistja Erza Muminoviq fiton medaljen e bronztë në ‘Kampionatin Evropian’ për junior në Luksemburg

Xhudistja Erza Muminoviq fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian për junior në Luksemburg. Lajmin e ka bërë të ditur Komiteti Olimpik i Kosovës: Bravo Erza, medaliste e bronztë e Evropës për junior. Xhudistja jonë, Erza Muminoviq, ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian për junior, që po mbahet në Luksemburg. Erza fitoi medaljen...

Franck Kessie ende nuk ka vazhduar kontratën me Milanin

Mesfushori ivorian ka refuzuar tri oferta nga Rossonerët për vazhdimin e kontratës. Kuqezinjtë i kishin ofruar fillimisht pesë milionë euro, por kjo ofertë është hedhur poshtë nga ai. Oferta e fundit e Milanit në drejtim të lojtarit ka qenë 6,5 milionë euro në vit, por edhe kjo ofertë ishte refuzuar. Tuttosport ka raportuar se Kessie...

Manchester City interesohet për transferimin e mbrojtësit të Milanit

Klubi anglez, Manchester City thuhet se po shikon me vëmendje mbrojtësin e Milanit, Theo Hernandez. Reprezentuesi francez është vendosur në listën e blerjeve të Cityt dhe skautët tani janë duke e përcjell me vëmendje përparimin e tij me Rossonerët. Sipas gazetarit të The Sun, Martin Blackburn, Theo Hernandez i pëlqen Cityt si zëvendësues i të padisiplinuarit...

Enrique pas fitores ndaj Kosovës: Ishte ndeshje e vështirë

Trajneri i Spanjës, Luis Enrique ka folur pas fitores ndaj Kosovës në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për “Katar 2022”. Kosova u mposht në shtëpi me rezultat 2-0 nga Spanja në ndeshjen e pestë të vlefshme për Grupin B. Golat e fitores për Spanjën u shënuan nga Pablo Fornals (32’) dhe Ferran Torres (90′). Pas ndeshjes...

Challandes: Nuk do të largohem nga Kosova

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes, ka folur pas humbjes me Spanjën (2-0), në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror Katar 2022. Ai ka thënë se nuk e mendon largimin nga Kosova, ndërsa ka kënaqësi që i drejton këta djem. “Për ne, mund të them se kemi pasur një ndeshje të mirë. Kemi luajtur bashkë dhe...

Mbyllet pjesa e parë, Kosovë 0-1 Spanjë

Kosova e ka mbyllur pjesën e parë ndaj Spanjës në disavantazh prej 1-0 në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror Katar 2022. Djelmoshat tanë e nisë shumë mirë ndeshjen, duke rrezikuar me Milot Rashicën, Vedat Muriqin dhe Elbsan Rashanin. Spanja u lëshua në lojë, kur rrezikoi me Alvaro Moratan dhe Ferran Torres, por nuk erdhën...

FFK iu kërkon tifozëve t’i ruajnë biletat edhe pas ndeshjes, për shkak të orës policore

Federata e Futbollit të Kosovës ju kërkon poseduesve të biletave për ndeshjen kundër Spanjës që t’i ruajnë ato edhe pas ndeshjes. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar se biletat duhet të ruhen edhe pas ndeshjes nga të pranishmit në stadion, që t’i kenë si dëshmi pas ndeshjes Kosovë – Spanjë për lëvizje...

Luis Rubiales, falënderon FFK-në për pritjen e mirë në Kosovë

Kryetari i FFK-së, Agim Ademi dhe ai i Federatës së Futbollit të Spanjës, Luis Rubiales, njëherësh zëvendëspresident i UEFA-s, janë takuar sot në prag të ndeshjes Kosovë – Spanjë. Me këtë rast, Rubiales e ka falënderuar Ademin për mikpritjen e ngrohtë dhe tejet miqësore në Kosovë, si nga ana e federatës e po ashtu edhe...

FIFA ndëshkon 5 klube të Premier Ligës

FIFA ka vendosur ti ndëshkojë klubet e Premier Ligës që refuzuan të linin të lirë lojtarët për grumbullimin e eliminatoreve të Botërorit. Organi më i lartë i futbollit Botëror i kërkoi klubeve të pezullojnë me 5 ditë 8 yjet e kombëtares braziliane; Alisson, Fabinho, Firmino, G. Jesus, Ederson, Raphinha, Fred dhe Thiago Silva. Nga ky...

“Pse ekipi vendas e jo Kosovë?” – Gazetari i drejtohet lojtarit të Spanjës

Se ndeshja mes Kosovës dhe Spanjës nuk mund të kalojë pa ndonjë incident, u dëshmua në fillim të këtij viti kur Dardanët ishin mysafirë në Sevillë. Gjegjësisht, në atë kohë, mediat spanjolle e quanin Kosovën “territor ” dhe e shkruanin me shkronja të vogla në televizionin kombëtar, me spanjollët që kërcënuan të mos e shfaqnin...

Herolind Shala nënshkruan me klubin turk Erzurumspor

Mesfushori i Kosovës, Herolind Shala ka kompletuar transferimin nga Stabaek te Erzurumspor. Herolind Shala është rikthyer në futbollin turk, por kësaj radhe në Ligën e Parë dhe jo në Superligë. Është klubi norvegjez, Stabaek që ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes me klubin turk Erzurumspor. “Ne kemi rënë dakord sot me BB Erzurumspor për një transferim...

Kosova – Spanja, formacionet e mundshme

Përzgjedhësi Bernard Challandes pritet t’i bëjë së paku tri ndryshime në formacionin titullar në ndeshjen e Kosovës ndaj Spanjës, për dallim nga ajo e fundit ndaj Greqisë. Përfaqësuesja e Kosovës është nikoqire e Spanjës në ndeshjen e vlefshme për kualifikimet në Kupën e Botës “Katar 2022”. Ky takim i vlefshëm për Grupin B pritet të...

Sonte ndeshja mes Kosovës dhe Spanjës

Kosova e pret Spanjën sonte (e mërkurë) nga ora 20:45. Lojtarë të kalibrit botëror si Sergi Busqets, David De Gea e Alvaro Morata kanë testuar terrenin dhe kanë zhvilluar stërvitje, mbrëmë në stadiumin “Fadil Vokrri”. Sipas faqes së tyre zyrtare, lojtarët janë të gatshëm për t’u përballur me “Dardanët” në kuadër të kualifikimeve për në...

​Ronaldo përfundon seancën e parë stërvitore me Manchester United

Ylli portugez ka përfunduar sot seancën e parë stërvitore me skuadrën e Manchester United në qendrën e stërvitjes Carrington. Për herë të parë që nga transferimi në Premier Ligën angleze, Cristiano Ronaldo u takua me trajnerin Ole Gunnar Solskjaer. Ronaldo kompletoi transferimin e tij nga Juventusi te Manchester United muajin e kaluar, ku “Djajtë e...

Rrethojat e fushës sintetike që u dëmtua dy muaj më parë ende të parregulluara

Në qershor të vitit 2019 ministri i kulturës rinisë dhe sportit së asaj kohe Kujtim Gashi dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve qëndrore dhe atyre komunale kishin bërë përurimin e fushës sintetike të futbollit në Shkugëz.Ky projekt ishte bashkëfinancim nga ministria,federata e futbollit të kosovës dhe komuna e Gjakovës. Dihet se këto investime bëhen falë...

Emrat e gjyqtarëve që do të ndajnë drejtësinë në ndeshjen Kosovë-Spanjë

Kosova është nikoqir i Spanjës për takimin që luhet në Grupin B në kuadër të kualifikimeve për Kupën e Botës. Ndeshja që do të fillojë në ora 20:45, do të luhet të nesër (e mërkure) në stadiumin “Fadil Vokrri”. Bobby Maden, do të jetë gjyqtar i cili do ta ndajë drejtësinë në ndeshjen Kosovë-Spanjë që...

Challandes: Duhet të japim maksimumin që të marrim pikë ndaj Spanjës

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes, ka folur para ndeshjes me Spanjën, duke thënë se duhet të japin maksimumin që të marrim pikë. Ai madje me shaka e tha se do të kërkojë nga FIFA, duke shtuar se ende nuk ka vendosur se me çfarë formacioni do të luajë nesër. “Ende nuk kam vendosur për formacionin....

Presidenti i FFK-së Ademi mirëpret homologun e tij Luis Rubiales

Federata e Futbollit të Kosovës ka njoftuar se presidenti Agim Ademi ka mirëpritur homologun e tij nga Spanja, në prag të ndeshjes mes dy përfaqësueseve. Përmes një letre, kreu i futbollit kosovar ka bërë të ditur se ka mirëpritur ekspeditën e Furisë së Kuqe, me në krye Luis Rubiales. Më poshtë mund ta lexoni njoftimin...

AS: “Ambient armiqësor në Kosovë”

Mediumi spanjoll “AS” e ka cilësuar ambientin e krijuar para përballjes së Kosovës me Spanjën si armiqësor, pasiqë sipas këtij mediumi shteti spanjoll, nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur, dhe ky do të jetë shkak i politizimit të kësaj ndeshjeje. Më tutje “AS” thekson se përfaqësuesja spanjolle nuk do të ndihet e mirëpritur...

Zbulohet se kur do të debutojë Ronaldo te Man United

Debutimi i Cristiano Ronaldos me Manchester United mund të shtyhet për ditën e martë në ndeshjen e Champions ndaj Young Boys për shkak të karantinës që duhet të kryejë portugezi. CR7 sipas The Sun do të ketë vetëm një ditë stërvitje me shokët e tij të skuadrës pasi do të jetë i izoluar për 5 ditë në...

Haxhi (Robin) Krasniqi më 9 tetor mbron titullin e botës në boks

Është caktuar edhe zyrtarisht termini i rimeçit mes boksierit kosovar, Haxhi (Robin) Krasniqi, dhe gjermanit Dominic Boesel. Më 9 tetor në Magdeburg të Gjermanisë, Krasniqi do ta mbrojë titullin e botës ndaj Boeselit. Pikërisht Boeselin e kishte nokautur Robin Krasniqi për ta fituar titullin e botës më 10 tetor të vitit të kaluar. Gati një...

Fetahu: Klubet e basketbollit do të pësojnë ekonomikisht nga masat anti COVID

Baskebolli kosovar e ka nisur edicion e ri me ndeshjet e turneut të Superkupës, derisa më 15 shtator pritet të fillojë edhe edicion i ri garues i Superligës së Kosovës. Kur po bëhen edhe përgatitjet e fundit për një fillim sa më të mirë të këtij kampionati, basketbolli kosovar po ballafaqohet sërish me mungesën e...

Ish-futbollisti Jean-Pierre Adams, vdes pas 39 vjetësh në koma

Ish-mbrojtësi francez, Jean-Pierre Adams, ka ndërruar jetë në moshën 73 vjeçare, pasi kaloi 39 vjet në koma, shkruan Metro.co.uk, transmeton Klankosova.tv. Adams i cili luajti për Nice dhe Paris Saint-Germain dhe përfaqësoi vendin e tij në 22 raste, kishte qenë në koma që nga viti 1982 pasi një operacion rutinë i gjurit shkoi keq. Gjatë...

Kjo është shuma që Manchester United do të paguajë për Ronaldon

Skuadra angleze do t’i paguajë Juventusit plotë 15 milionë euro por të ndara nga 3 milionë për 5 vitet e ardhshme. Këtë e konfirmon edhe gazetari i njohur i sportit, Fabrizio Romano.

Luis Enrique: Është koha të fokusohemi te ndeshja me Kosovën

Spanja i është rikthyer fitoreve pas humbjes 2:1 nga Suedia. Stuhia e kuqe sot fituan 4:0 në shtëpi ndaj Gjeorgjisë. Me fitore, Spanja ka dalë në vendin e parë në grup me 10 pikë nga pesë ndeshje. Suedia renditet e dyta me 9 pikë nga tri ndeshje. Kosova është e treta me 4 pikë nga...

Bastien Toma : Kam pasur kontakte me FFK, por dua të luaj për Zvicrën

Bastien Toma ka folur për të ardhmen e tij se në cilin ekip përfaqësues do dëshironte të luante. Në një intervistë për RhoneFM, lojtari shqiptar me pasaportë zvicerane ka bërë të ditur se ai dëshiron të përfaqësojë Helvetikët edhe pse ka pasur disa kontakte me Kosovën. Në disa pyetje të parashtruara nga mediumi, Toma zbulon se...

Muharrem Jashari ftohet në ndeshjen kundër Spanjës

Trajneri i Kombëtares së Kosovës Bernard Challandes ka ftuar në skuadër së fundi edhe mesfushorin e Dritës, Muharrem Jasharin. Ky ndryshim vjen për shkak se në ndeshjen me Spanjën do të mungojnë Lirim Kastrati dhe Besar Halimit për shkak të kartonëve. Lajmi është konfirmuar nga Federata e Futbollit të Kosovës ku thuhet: Duke pasur parasysh...

Spanja me 3 mungesa në ndeshjen ndaj Kosovës

Mbrojtësi i krahut të majtë, Jose Gaya dhe qendërmbrojtësi Aymeric Laporte pritet t’i mungojnë Spanjës për ndeshjen kundër Kosovës për shkak të dëmtimesh. “Mendoj se Laporte ka një ngarkesë, ndërsa lëndimi i Gayas nuk duket mirë, por do të presim testet”, është shprehur përzgjedhësi i Spanjës, Luis Enrique. Mungesa e Gayas ndaj Kosovës, do të...

Muriqi: Merituam më shumë, me Spanjën luajmë për 3 pikë

Vedat Muriqi i cili shënoi në limit ndaj Greqisë duke shpëtuar nga humbja Dardanët ka folur pas ndeshjes. Sulmuesi i Lazios tha se Kosova meritoi më shumë dhe se ekipi synon fitoren ndaj Spanjës. “Sinqerisht po. Patëm topin më se sa ata sidomos në pjesën e dytë. Sulmuam, nuk u larguam prej sistemit dhe nuk...

Kosova nuk mposhtet në “Fadil Vokrri”, siguron një pikë kundër Greqisë

Kosova dhe Greqia i kanë ndarë pikët në Grupin B në kualifikimet për Kupën e Botës, pasi ndeshja përfundoi 1-1. Dardanët e filluan më mirë takimin, duke rrezikuar me anë të Besar Halimit në minutën e katërt nga një gjuajtje e lirë, por që harkimi nuk ishte i saktë. Valon Berisha më pas ishte ai...

Kosovë – Greqi, formacionet zyrtare

Kosova është nikoqir i Greqisë në takimin që luhet në Grupin B në kuadrë të Kupës së Botës. Ndeshja që fillon në ora 20:45, do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri”, me dy kampet që tashmë kanë publikuar formacionet zyrtare. Kosova futet në këtë takim pas fitores 1-0 ndaj Gjoergjisë, duke marrë kështu tre pikët...

Rikthehen zërat e Dardanëve në “Fadil Vokrri”

Pasi arritën fitoren e parë historike në kualifikime për Kampionat Botëror, sot “Dardanët” do të tentojnë ta arrijnë edhe të dytën brenda tri ditëve. Por, përballë vetes Kosova do ta ketë një kundërshtar edhe më të vështirë. Përveç dy ekipeve, stadiumi “Fadil Vokrri” do të mirëpres edhe tifozët “Dardanët” që rikthehen për ta përkrahur kombëtaren...

Portieri Visar Bekaj rezulton pozitiv me COVID dhe humb ndeshjen ndaj Greqisë

Portieri i Kosovës, Visar Bekaj ka testuar pozitiv me COVID-19 dhe këtë e ka konfirmuar menaxheri Bajram Shala. Sipas Shalës, portieri i Tiranës, fatmirësisht është mirë me shëndet dhe së është izoluar nga pjesa tjetër e ekipit. Ai është nën kujdesin e stafit mjekësor për çfarëdo që ai të ketë nevojë. Kjo nënkupton që ai...

Dita e Kosovës, stadiumi “Fadil Vokrri” nikoqir i ndeshjes Kosovë – Greqi

Pas triumfit historik në Batumi të Gjeorgjisë, Kosova kërkon të vazhdojë me fitore edhe sot. Përfaqësuesja e jonë do zbres në fushë sot me fillim nga ora 20:45, ku përballë do ta kenë Greqinë. Dardanët kërkojnë një tjetër fitore, për ta blinduar pozitën e tretë në Grupin B për kualifikimet e Kampionatit Botëror ‘Katari 2022’....

FFK: Mos bini pre e mashtrimeve, nuk ka bileta në shitje

Federata e Futbollit të Kosovës ka dalë me një sqarim tjetër para ndeshjes Kosovë – Greqi. Dardanët do të përballen me grekët të dielën me fillim nga ora 20:45 në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë. Për këtë takim do të lejohen vetëm 10 për qind e kapacitet të tifozëve, derisa FFK ka sqaruar edhe një...

Këto janë 10 Kombëtaret më të vlefshme në botë

Jemi në ditët e ndeshjeve të Kombëtareve ku po zhvillohen kualifikimet për Kampionatin Botëror ‘Katari 2022’. Franca është kampioni në fuqi i Botës, derisa Italia sapo është kurorëzuar me titullin e kampionit të Evropës. Por as francezët dhe as italianët nuk e kanë skuadrën kombëtare më të vlefshme në botë, pasi nga top 10 kombëtaret...

Këto janë 5 kombëtaret e mëdha që rrezikojnë pjesëmarrjen në Kupën e Botës

Ka ende një rrugë të gjatë për të përshkuar deri në Kupën e Botës që do të mbahet në Katar në vitin 2022, me tifozët që duhet të presin edhe disa muaj për të parë turneun e vitit të ardhshëm që do të mbahet në dimër. Por ka disa kombëtare që janë emra të mëdhenj...

Wenger: Nga viti 2028, Kupa e Botës të zhvillohet çdo dy vite

Ish trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger po punon intenzivisht për të implementuar projektin revolucionar në futboll. Francezi që tani ka detyrën e drejtorit për zhvillimin e futbollit në FIFA, dëshiron që Kupa e Botës të zhvillohet çdo dy vjet, transmeton Indeksonline. Projekti, sipas Wenger, do të miratohej nga gjithsej 166 vende që kanë kërkuar të rishikojnë...

Boksierja 18-vjeçare ndërron jetë 4 ditë pas humbjes me KO në ring

Boksierja 18-vjeçare meksikane Jeanette Zacarias Zapata ka ndërruar jetë mbrëmjene 2 shtatorit. Ajo ishte në gjendje kome prej 4 ditësh, pas humbjes me KO ndajkanadezes Marie Pier Houle, një duel që ishte zhvilluar ditën e shtunë në Montreal(Kanada). Lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të meksikanes e dha promotori i tij: “Me trishtimtë madh...

Cristiano Ronaldo në librin e rekordeve “Guinness”

Cristiano Ronaldo është futur në librin e rekordeve “Guinness”, pas dy golave të shënuar me Portugalinë kundër Irlandës. Me 111 gola portugezi është lojtari me më shumë gola të shënuar me një kombëtare, duke thyer rekordin e Ali Daei të Iranit. Libri i Rekordeve Guinness e ka certifikuar rekordin e yllit të Manchester United, i...

Pritet që ndeshja e Kosovës kundër Greqisë të zhvillohet në prani të tifozëve

Përfaqësuesja e Kosovës ka marrë fitoren e parë në ndeshjet kualifikuese për Kampionatin Botëror. Dardanët kanë triumfuar 0-1 në udhëtim te Gjeorgjia, falë një autogoli të shënuar nga Davit Khocholava. E ndeshjen e radhës Kosova e zhvillon të dielën në Prishtinë, ku përballë do ta ketë Kombëtaren e Greqisë. Duke parë situatën alarmante me pandeminë COVID-19...

Shqipëria nuk arrin ta mposhtë Poloninë

Shqipëria ka pësuar humbje nga Polonia me rezultat 4-1, në një ndeshje që rezultati nuk e tregon atë që ndodhi në fushë. Kuqezinjtë ishin më të mirë në çdo aspekt në pjesën e parë, duke rrezikuar portën polake gjashtë herë, për dallim nga vendasit që në dy raste shënuan po aq herë. Polakët shënuan në...

Dardanët marrin tri pikët e para, në kualifikimet për botëror

Kosova ka marr një fitore shumë të rëndësishme si mysafir ndaj Gjeorgjisë me rezultat 1-0, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror. Një ndeshje shumë e mirë nga djelmoshat tanë që në start, që e nisën me sulm dhe presion të lartë në mbrojtjen kundërshtare. Pas disa tentimeve për kombinime të mira afër zonës, nuk...

​Kosova mbyll pjesën e parë në epërsi kundër Gjeorgjisë

Ka përfunduar pjesa e parë në stadiumin “Batumi” mes Gjeorgjisë dhe Kosovës, ku kjo e fundit e gjen veten në epërsi. Ishte mbrojtësi i Kombëtares së Gjeorgjisë Davit Khocholava i cili e zhbllokoi rezultatin, duke shënuar gol në portën e tij në minutën 18, përcjell KosovaPress. Nga një aksion i Valon Berishës, i cili bëri...

​Kosova në epërsi kundër Gjeorgjisë

Pas 18 minutave lojë zhbllokohet rezultati në stadiumin “Batumi”, ku Kosova ka kaluar në epërsi kundër Gjeorgjisë. Mbrojtësi Davit Khocholava shënoi në portën e tij në minutën e 18’, përcjell KosovaPress. Rezultati momental i ndeshjes është 1:0 në favor të “Dardanëve”.

Anel Rashkaj jep porosi të fuqishme dhe motivuese për futbollistët e Kosovës

Ish-futbollisti i ekipit kombëtar të Kosovës, Anel Rashkaj e ka një porosi për futbollistët aktualë “Dardanë”. Mesfushori kualitativ e ka bërë një postim para ndeshjes së sontme të Verdhekaltërve ndaj Gjeorgjisë, në kuadër të kualifikimeve për Botërorin 2022. Rashkaj ka kërkuar nga ish-bashkëlojtarët e tij që kur të zbresin në fushë, të bëhen luftëtarë në...

Berisha: Polonia nuk është vetëm Lewandowski, por mund t’i surprizojmë

Përkrah trajnerit Edoardo Reja në konferencën për shtyp përpara ndeshjes ndaj Polonisë, ishte edhe kapiteni i kombëtarses shqiptare Etrit Berisha, i cili u shfaq optimist se kuqezinjtë i kanë të gjitha mundësitë për të ndalur Lewandowskin me shokë në sfidën e së enjtes edhe pse misioni do të jetë shumë i vështirë. “Përballë Lewandowskit? Polonia...

Mërgim Berisha arrin marrëveshje me Fenerbahcen

Mërgim Berisha thuhet se ka arritur marrëveshje me Fenerbahcen dhe sot (e enjte) pritet të prezantohet, raporton Fanatik. Lojtari shqiptar aktualisht luan te Red Bull Salzburgu dhe forma e tij e lartë ka bërë që gjiganti turk t’i marrë shërbimet e tij. Lojtari 23-vjeçar luajti 42 ndeshje në edicionin e kaluar në kampionatin e Austrisë, duke...

Xhaka as i vaksinuar, as i shëruar nga COVID-19

Kombëtarja zvicerane duhet të afrohet përsëri me tifozët nën trajnerin e ri Murat Yakin. Ekspedita zvicerane menjëherë u tregua se ishte pranë përkrahëseve të hënën kur ata lëvizën së bashku në Bazel, raporton Blick.ch. Federata Zvicerane e Futbollit njoftoi të mërkurën në mbrëmje pak para miqësore kundër Greqisë në Bazel : “Granit Xhaka nuk do të...

Formacioni i mundshëm i Shqipërisë kundër Polonisë

Që në krye të herës, Shqipëria nuk ishte aspak favorite pas hedhjes së shortit, me Anglinë të pallogaritshme dhe Poloninë e Hungarinë që priteshin të duelojnë për vendin e dytë, atë të zonës “play off” në Grupin I. Mirëpo, në muajin e dytë të ndeshjeve, në këtë situatë ku gjenden ekipet, pikët aktuale dhe vetë...

KOK shpërblen me nga 10 mijë euro kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës, me në krye presidentin Ismet Krasniqi, ka vendosur të shpërblejë kampionet olimpike, xhudistet Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, për suksesin e arritur në Lojërat Olimpike Tokio 2020. Të dy medalistet e arta olimpike do të shpërblehen me nga 10 mijë euro. Krahas tyre, me shumën në vlerë prej...

Formacioni i mundshëm i Kosovës ndaj Gjeorgjisë

Kosova do të jetë mysafir i Gjeorgjisë për takimin që zhvillohet në kuadër të kualifikimeve të Kupës së Botës që mbahet në Katar në fund të vitit të ardhshëm. Ndeshja që fillon në ora 18:00, do të luhet në “Batumi Stadium”, me Dardanët që shihen si favoritë në letër. Për këtë sfidë, Bernard Challandes do...

Kosova përballë Gjeorgjisë në kuadër të kualifikimeve për kupën e botës

Kosova do të rikthehet sot (e enjte) në aksion në ndeshjen ndaj Gjeorgjisë që zhvillohet në kuadër të kualifikimeve për Kupën e Botës. Ndeshja që fillon në ora 18:00, do të zhvillohet në “Batumi Stadium”, me Dardanët që shihen si favoritë në letër. Gjeorgjia është një kundërshtar jo i lehtë në letër, dhe si vendas...

Kush e bindi të kalonte te United, rikthimi emocional dhe synimet, Ronaldo i tregon të gjitha

Nga trajnerin nën urdhrat të cilit do të luajë, e deri tek gazetari që i bën pyetje në lidhje me transferimin e tij në Manchester United, Cristiano Ronaldo do të takojë fytyra të njohura kudo pas ribashkimit me Djajtë e Kuq. Nuk është çudi që superylli portugez e konsideron veten si në shtëpi, pasi fillon...

Kosova me tri mungesa në ndeshjen ndaj Gjeorgjisë

Kosova nesër do të luaj ndeshjen kualifikuese ndaj Gjeorgjisë. Milot Rashica është mungesa e parë e madhe e konfirmuar që nga dje. Por Indeksonline mëson se Challandes nuk do të mund të llogaris as në Celinën. Ylli kosovar dje është prezantuar te Ipsëich. Futbollisti ndodhet në Angli dhe nuk është fizikisht gati për Gjeorgjinë, por...

Presidenti i La Liga-s: PSG, po aq i rrezikshëm sa Superliga Evropiane

Javier Tebas vazhdon sulmin kundër PSG dhe e bën këtë pasi tregu i transferimevenë futboll është mbyllur. Presidenti i La Liga-s përdori një “tweet” për të shprehur tëgjithë zhgënjimin e tij, duke e krahasuar klubin parizien me Superligën: “Klubet shtetërore janë po aq të rrezikshëm për ekosistemin e futbollit sa Superliga eEuropës, që deshën të...

Ky është mesazhi i Griezmann për tifozët e Barcelonës pas rikthimit te Atletico Madrid

Antonio Griezmann e kompletoi rikthimin e tij te Atletico Madridi në ditën e fundit të afatit kalimtar. Sulmuesi francez kaloi te Barcelona për 120 milionë euro, derisa kishte krijuar armiqësi me tifozët e Los Rojiblancos. Mirëpo, në afatin e kësaj vere, ai u rikthye në formë huazimi te Atletico Madridi me detyrim për ta blerë...

Këto janë të gjitha transferimet që ndodhën në Premier Ligë gjatë afatit kalimtar veror

Afati kalimtar në Ligën Premier përfundoi mbrëmë (e martë), me disa nga klubet që bënë marrëveshje befasuese. Manchester United i gëzoi pa masë tifozët e tyre, në momentin që bëri të ditur se Cristiano Ronaldo po rikthehet në Old Trafford. Një transferim tjetër i bujshëm ishte edhe rikthimi i Romelu Lukakut te Chelsea, me këta...

Dardanët nisen për në Batumi të Gjeorgjisë

Ekspedita e Kombëtares së Kosovës është nisur sot në mëngjes për në Batumi të Gjeorgjisë, ku të enjten do ta zhvillojë ndeshjen e tretë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror “Katari 2022”. Dardanët i kanë zhvilluar dy stërvitje në stadiumin “Fadil Vokrri”, derisa sot pasdite në orën 19:00 sipas kohës lokale në Gjeorgji, të...