Të pakënaqura me format e tyre, femrat u nënshtrohen dietave drastikeve për të arritur pamjen që dua. Sikur të ishte kaq e thjeshtë të gjitha do të ishim modele, por veç stilit të jetesës e regjimit ushqimor, gjenet janë ato që përcaktojnë format e konstruktin e çdo njeriu.

Artikulli i plotë: Sa minuta duhet të ecni në ditë për të rënë 1 kilogramë në javë

Në verë të gjithë mendojnë të shkojnë ne plazh, të notojnë, te qetësohen dhe patjetër te marrin edhe ngjyrë. Gjatë kësaj periudhe bëni mirë të konsumoni edhe ushqimet që përmbajnë beta karotën (të cilat aktivizojnë melaninën, pigmentin e ngjyrës se lëkurës), vitaminën C ose E (që shmangin plakjen e lëkurës dhe minerale) që riparojnë dëmtimet që sjell dielli dhe favorizojnë rigjenerimin e qelizave. Por, cila është lista me ushqimet qe duhet te konsumoni me tepër?

Artikulli i plotë: Ushqimet që ju ndihmojnë të merni ngjyrën e duhur të lëkurës

Dëshironi të keni lëkurë pa rrudha dhe të bukur? Hani shalqinj.

Ekspertët thonë se shalqinjtë janë të paketuar me vitamina të cilat ju ndihmojnë që të qëndroni të hidratuar dhe të keni një lëkurë më të pastër.

Madje një kompani në Britani ka filluar të mbushë shishe me lëng shalqiri për kujdesin e fytyrës, dhe thotë se shitjet janë duke eksploduar

Kjo është arsyeja pse duhet të shtoni shalqinj në dietën tuaj:

Për një lëkurë të mrekullueshme

Tuli i lëngshëm i shalqirit është perfekt për lëkurën. Ne duke u plakur humbim kolagjen – arsyeja kryesore pse lëkura fillon të rrudhet. Shalqinjtë janë të paketuar me beta-karotinë, e cila ju ndihmon që ta përmirësoni dëmin. Hani shalqinj për një lëkurë më të bukur!

Pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthehen në aleatin tonë kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore

Nga avokado te kungulli, ushqimet e duhura për personat mbi 40 vjeç. Janë nëntë ushqime të pasura me substanca të dobishme dhe super të shëndetshme për organizmin, me konsumimin e të cilave ndihmojmë të ruajmë format trupore po kështu i kthejmë në aleate kryesore të mirëfunksionimit të aparatit tretës.

Studime të shumta evidentojnë se pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat deri dje i keni evituar apo paradoksalisht nuk i keni konsumuar.

Falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthejmë ushqimin në aleatin kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore.

Avokado
Lakra
Dredhëza
Thjerrëza
Arra
Vaj ulliri
Domate të pjekura
Salmon
Kunguj. 

Dëshironi të keni lëkurë pa rrudha dhe të bukur? Hani shalqinj.

Ekspertët thonë se shalqinjtë janë të paketuar me vitamina të cilat ju ndihmojnë që të qëndroni të hidratuar dhe të keni një lëkurë më të pastër.

Madje një kompani në Britani ka filluar të mbushë shishe me lëng shalqiri për kujdesin e fytyrës, dhe thotë se shitjet janë duke eksploduar

Kjo është arsyeja pse duhet të shtoni shalqinj në dietën tuaj:

Për një lëkurë të mrekullueshme

Tuli i lëngshëm i shalqirit është perfekt për lëkurën. Ne duke u plakur humbim kolagjen – arsyeja kryesore pse lëkura fillon të rrudhet. Shalqinjtë janë të paketuar me beta-karotinë, e cila ju ndihmon që ta përmirësoni dëmin. Hani shalqinj për një lëkurë më të bukur!

Njëri nga shkaqet që shumica e duhanxhinjve nuk i harrojnë ato shprehi të pashëndetshme është frika nga shëndoshja (shtimi në peshë). Në të vërtetë, afro 80 për qind e duhanxhinjve të cilët vendosin ta lënë duhanin shëndoshen mesatarisht për 7 kilogramë.

Artikulli i plotë: Përse ish-duhanxhinjtë shëndoshen?

Në një kohë kur do të dukesh sa më e dobët, barku të tregon sikur ke edhe 5 kile më shumë. Përveç kësaj, është edhe një ndjesi parehatie që të mërzit gjithë ditën. Por ka një lajm të mirë për këto çrregullime të vazhdueshme dhe të bezdisura të barkut.

Artikulli i plotë: Keni fryrje barku? Ja çfarë duhet të pini për ta eliminuar

Edhe pse jemi në atë fazë të vitit ku limoni nuk është fruti i stinës, sërish nuk mund të rrimë pa e blerë. Ky frut çudibërës mund të quhet pa frikë si mbreti i agrumeve dhe gjen përdorime të jashtëzakonshme në kuzhinë dhe jo vetëm. Limoni jep një shije të freskët sallatës, qëndron shumë mirë si shoqërues i peshkut dhe mishit, si dhe u jep një shije të veçantë ëmbëlsirave. Përmbajtja e lartë në vitaminë C dhe antioksidantë e shëndërrojnë limonin në një ingredient të rëndësishëm që nuk duhet të mungojë në ritualin e bukurisë, sidomos në maskat që eleminojnë pikat e zeza dhe njollat kafe nga lëkura. Por jo më pak i rëndësishëm dhe efektiv mbetet përdorimi i tij edhe në trajtimin e celulitit.

Por e keni çuar në mend se limoni mund të bëjë mrekulli edhe për këmbët tuaj?

Shumë njerëz e hedhin në përgjithësi lëkurën e limonit, por pasi të lexoni recetën e mëposhtme do të mendoheni dy herë para se të bëni diçka të tillë. Lëkura e limonit përmban 10 herë në shumë vitaminë C se vetë përmbajtja e frutit. Grini lëkurën e një limoni në rende, bashkojeni me një lugë çaji vazelinë dhe me ndihmën e një spatule ose me gishta shpërndajeni në gjithë sipërfaqen e këmbës, duke masazhuar më së shumti pjesën e thembrave dhe mbathni një palë çorape pambuku. Të nesërmen në mëngjes do të ndiheni më të çliruar dhe thembrat e plasaritura do të jenë hidratuar.

Moti më i ngrohtë mund t’ju shtyjë që t’i futni në frigorifer shumicën e ushqimeve për t’i mbajtur të freskët, por të vendosësh bukën, domatet dhe madje edhe tortën në frigorifer është një ide e keqe, thuhet sipas ekspertëve.

Artikulli i plotë: Kurrë mos i futni këto ushqime në frigorifer
marketing