U bë inaugurimi i fushës sintetike të futbollit në Shkugëz. Hapjen zyrtare të këtij projekti e bënë ministri i kulturës rinisë dhe sportit Kujtim Gashi, kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi.

Artikulli i plotë: Inaugurohet fusha sintetike e futbollit dhe hapet akademia e Vëllaznimit “Naim Kryeziu” (Video)

Kuvendi komunal i Gjakovës, gjegjësisht drejtoria për shërbime publike njofton se nga nesër do të bllokohet qarkullimi në rrugën “Gaspër Karaqi” tek rrethrrotullimi në  dalje drejt Prizrenit. Kjo për faktin se tashmë kanë filluar punimet për zgjerimin e hyrje daljeve dhe nga nesër fillon rrënimi i urës e cila ndodhët këtu.

Por për këtë komuna është detyruar të bëjë një zgjidhje alternative përmes dy rrugëve të lagjes Ali Ibra, si për ata që dalin nga qyteti i Gjakovës ashtu edhe për ata që vijnë nga Prizreni në Gjakovë.

Kastrati apelon tek qytetarët që të kenë mirëkuptim gjatë këtyre 30 ditëve sa edhe do të zgjasin këto punime në këtë pjesë të qytetit.

Drejtoria për shërbime publike gjatë ditës sotme do të filloj me shenjëzimin e rrugëve alternative./TV Syri Vision/

Tashmë gropave në rrugën Fitim Domi në paralagjen e qytetit Dardania do t’iu vije fundi. Kjo për faktin se sot filluan punimet për rregullimin dhe asfaltimin e kësaj rruge .

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës “Fitim Domi” në lagjen Dardania (Video)

Klubi i volejbollit Vëllaznimi ka arritur të fitoj titullin e kampionit në konkurencën e meshkujve me grupmoshën U16. Lufta kryesore për titull u zhvillua ndërmjet tri skuadrave: Vëllaznimit, AS Vushtrrisë dhe Prishtinës. Volejbollistët e Vëllaznimit arritën që për një vit sa edhe janë bërë pjesë e klubit të sjellin kupën e kampionit në Gjakovë. 

Artikulli i plotë: Volejbollistët e rinj të Vëllaznimit shpallen kampion të Kosovës (Video)

Në pasditen e sotme ka filluar demolimi i urës në rrugën Gaspër Karaqi apo siç është e njohur ndryshe edhe si ura tek rrethrrotullimi në dalje drejt Prizrenit.I pranishëm me fillimin e këtyre punimeve ishte edhe kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini i cili me këtë rast ka kërkuar nga qytetarët që të kenë mirëkuptim për tollovinë që do të krijohet në trafik dhe se finalizimi i këtyre punimeve ka rezultate afatgjata.

Artikulli i plotë: Demolohet ura në dalje për Prizren, përurohet një tjetër projekt infrastrukturor (Video)

Me manifestimin përkujtimor për heroin e kombit Haxhi Hoti dhe gjithë dëshmorët e rënë të Hasit, është përmbyllur “Java e dëshmorëve të Hasit”, e cila është bashkë organizuar nga Komuna e Gjakovës dhe OVL e UÇK-së, dega në Has.

Artikulli i plotë: U shënua 21 vjetori I rënies së heroit të kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorëve të Hasit (Video)

Kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka pritur për vizitë drejtoreshën e zyrës për demokraci dhe qeverisje në USAID, Christina Davis. Gjatë këtij takimi u fol për projektet të cilat janë realizuar falë bashkpunimit ndërmjet komunës dhe USAID-it e që kanë të bëjnë me transparencën, llogaridhënien dhe efektivitetin e poashtu edhe për përmirësimin e procesit të prokurimit komunal.

Artikulli i plotë: Inaugurohet zyra e avansuar e prokurimit që promovon transparencën, efikasitetin dhe...

Ansambli ,,Shkelzen Doni “mbajti koncertin e radhës në kuadër të vazhdës së koncerteve që po i mban sa e sa kohë në Gjakovë. Edhe këtë herë u mblodhën instrumentistë e këngëtarë nga të cilët u interpretua “Muzika e filmave shqiptarë”. Kjo mbrëmje festive shënoj edhe një vjetorin e themelimit të këtij ansambli.

Artikulli i plotë: Ansambli “Shkëlzen Doli” shënoj një vjetorin e themelimit me muzikën e filmave shqiptarë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing