Pas vizitës së bujshme të çiftit presidencial të Francës, Emanuel dhe Brigitte Macron në Shtëpinë e Bardhë dhe takimit të përzemërt me Donald e Melania Trump, duket se mes dy krerëve të shteteve kanë nisur keqkuptimet e para.

Artikulli i plotë: Çfarë po ndodh mes dy liderëve të Botës? Zbardhet telefonata e “tmerrshme” e Trump me Macron

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sulmoi FBI-në dhe ligjvënësit që hetojnë ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016, duke thënë se ata janë përqendruar së tepërmi te Rusia dhe kanë humbur shenjat që mund të kenë parandaluar të shtënat vdekjeprurëse në Florida.

Artikulli i plotë: Trump: FBI u përqendrua te Rusia, neglizhoi sulmuesin e Floridas

Uragani Harvey pritet të godasë brigjet e Gjirit të Teksasin të shtunën në orët e para të mëngjesit, duke ngritur shqetësime për ekonominë e zonës nga kalon. Governatori i Teksasit Greg Abot i kërkoi presidentit Trump të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme nga katastrofa dhe ka kërkuar mobilizimin e gjitha forcave të emergjencës, të jenë gati për operacionet e nevojshme të shpëtimit.

Artikulli i plotë: Katastrofë në SHBA, uragani i fuqishëm godet vendin

Departamenti amerikan i Thesarit publikoi një listë me emra të rusëve të famshëm, që kanë lidhje të afërta me Presidentin Vladimir Putin, por theksoi se nuk bëhet fjalë për një listë sanksionesh.

Artikulli i plotë: SHBA-ja publikon emrat e personave rusë që janë në listë të zezë

“Eurozona ka nevojë për një buxhet të përbashkët për të rritur investimet dhe Gjermania duhet të jetë e përgatitur që të bëjë më shumë në Europë, ndoshta duke rritur kontributet financiare në bllok”, tha lideri i socialdemokratëve Martin Schulz para mbështetësve në Berlin.

Ai akuzoi kancelaren Angela Merkel gjatë fjalimit të tij se nuk i ka treguar zgjedhësve se si do ta forcojë BE-në dhe si do të arrijë të plotësojë premtimin për punësim të plotë ndërsa vetë ai, parashtroi planin për rritjen e investimeve dhe kthimin e solidaritetit në Evropë.“Partia ime mbështet më shumë investime në Evropë. Ne jemi në favor të një buxheti të përbashkët për investime në Eurozonë dhe jemi në favor të një ministri evropian financash që të ngrihet kundër konkurrencës së dëmshme të taksave dhe evazionit fiskal”, tha Martin Schulz, kryetar i SPD-së.Schulz, ish-president i Parlamentit Evropian, shpreson të mundë Merkelin në zgjedhjet e 24 shtatorit, por socialdemokratët e tij të qendrës së majtë, duket se kanë humbur pak ritmin në sondazhe pas një starti të vrullshëm pas nominimit të tij në janar.

Të paktën gjashtë persona janë konfirmuar se kanë vdekur nga tërmeti që po cilësohet si më i rëndi i shekullit. Tërmeti ka goditur sot në Meksikë në orët e para të mëngjesit, sipas orës lokale, me magnitudë 8 shkallë.

Artikulli i plotë: Godet tërmeti më i rëndë i shekullit në Meksikë, ka të vdekur

Publikohen fotot e takimit të parë të konfirmuar mes presidentit të SHBA-së, Donald Trump, dhe presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, të cilat janë publikuar në faqen e Facebook-ut të qeverisë gjermane, raporton The Guardian.

Artikulli i plotë: Moment i shumëpritur: Trump takohet për herë të parë me Putinin

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing