Pas vizitës së bujshme të çiftit presidencial të Francës, Emanuel dhe Brigitte Macron në Shtëpinë e Bardhë dhe takimit të përzemërt me Donald e Melania Trump, duket se mes dy krerëve të shteteve kanë nisur keqkuptimet e para.

Artikulli i plotë: Çfarë po ndodh mes dy liderëve të Botës? Zbardhet telefonata e “tmerrshme” e Trump me Macron

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli së bashku me zv.ministrin e Brendshëm, Stefan Çipa morën pjesë në Takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Bashkëpunimit të Mbrojtjes së Evropës Qendrore dhe vendeve partnere të Ballkanit Perëndimor, i cili u zhvillua në Vjenë së bashku me Takimin e Ministrave të Brendshëm të Forumit të Salzburgut, ku bën pjesë edhe Shqipëria.

Artikulli i plotë: Sfidat mbi migracionin dhe azilkërkuesit, Kodheli dhe Çipa në samitin e ministrave në Vjenë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sulmoi FBI-në dhe ligjvënësit që hetojnë ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016, duke thënë se ata janë përqendruar së tepërmi te Rusia dhe kanë humbur shenjat që mund të kenë parandaluar të shtënat vdekjeprurëse në Florida.

Artikulli i plotë: Trump: FBI u përqendrua te Rusia, neglizhoi sulmuesin e Floridas

Departamenti amerikan i Thesarit publikoi një listë me emra të rusëve të famshëm, që kanë lidhje të afërta me Presidentin Vladimir Putin, por theksoi se nuk bëhet fjalë për një listë sanksionesh.

Artikulli i plotë: SHBA-ja publikon emrat e personave rusë që janë në listë të zezë

Të paktën gjashtë persona janë konfirmuar se kanë vdekur nga tërmeti që po cilësohet si më i rëndi i shekullit. Tërmeti ka goditur sot në Meksikë në orët e para të mëngjesit, sipas orës lokale, me magnitudë 8 shkallë.

Artikulli i plotë: Godet tërmeti më i rëndë i shekullit në Meksikë, ka të vdekur

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing