Në vitin 1999 KFOR-i zbarkoi me 50 mijë trupa në Kosovë, përderisa 18 vjet më pas numri i pjesëtarëve të kësaj force në vend ka rënë në 4500. Ekspertët e sigurisë vlerësojnë se NATO-ja nuk ka ndihmuar vetëm Kosovën, por gjithë rajonin, pasi që ka ruajtur stabilitetin në Ballkan.

Artikulli i plotë: NATO-ja ruajti stabilitetin në Ballkan

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka takuar drejtorin e Departamentit për Evropë në Qeverinë e Austrisë, Alexander Schallenberg, zyrtarin përgjegjës për Ballkanin Perëndimor, si dhe tërë ambasadorët austriakë të vendosur në shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Artikulli i plotë: Thaçi priti një delegacion me diplomatë austriakë, flasin për zhvillimet politike në Kosovë dhe...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, derisa ka folur për inicimin themelimit të Ushtrisë së Kosovës, ka shtuar se ne vend ka pasur konsensus për votimin e saj në vitin 2014.

Artikulli i plotë: Thaçi: Faktori ndërkombëtar pro ushtrisë, vetëm të caktohet dita dhe data

I ashtuquajturi drejtor në Zyrën për Kosovë, Marko Gjuriq, ka porositur të mërkurën se Qeveria e Serbisë do të propozojë në seancën e radhës të Kuvendit të anulohet “vendimi i kundërligjshëm” i autoriteteve në Prishtinë për “përvetësimin” e pronës së Serbisë.

Artikulli i plotë: Gjuriq: Do të mbrojmë pronën si në rastin e “Trepçës”

Me urdhër të Gjykatës Themelore në Mitrovicë, dega në Skenderaj, është bastisur shtëpia e të dyshuarit mashkull K-Shqiptar ku janë gjetur dhe konfiskuar: një revole, 26 gëzhoja të cal. 7.62mm, 3 gëzhoja të cal. 7.62mm, 72.48 gramë marihuanë, 55 kartëmonedha prej 20 euro që dyshohet të jenë të falsifikuara, 8 kartëmonedha prej 10 euro që dyshohet të jenë të falsifikuara.

Artikulli i plotë: Armë, drogë e para të falsifikuara kapen në një shtëpi në Llaushë

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing