Ministri për kulturë rini dhe sport Kujtim Gashi, ka qëndruar në Gjakovë. Qëllimi i kësaj vizite ishte përurimi i qendrës për fëmijë "Little Miracles", projekt ky i cili është bashkëfinancim nga Ministria dhe nga familja Këpuska.

Artikulli i plotë: Hapet qendra për fëmijë "Little Miracles" në Gjakovë (Video)

Me 20 mars të këtij viti është bërë hapja zyrtare e garës “Për Gjakovë të pastër” e cila është paraparë të zgjasë deri me 5 qershor.Përgjatë kësaj periudhe kohore të gjithë akterët relevantë, organizata joqeveritare, shoqëria civile, nxënësit dhe qytetarët e Gjakovës kanë pasur mundësinë që të kontribojnë për të krijuar një ambient sa më të pastër në shkolla, lagje dhe gjithë qytetin  në përgjithësi.

Artikulli i plotë: Ja cili është angazhimi i shkollave në garen për Gjakovë të pastër (Video)

Në një atmosferë impozante në palestrën  e sporteve "Shani Nushi" në Gjakovë, është zhvilluar ndeshja e parë e finales së play-off-it  në futsall në mes të klubit Liburn dhe Mabetex Prishtina.  

Artikulli i plotë: Liburn fiton ndeshjen e parë të finales, mposht Mabetex Prishtinën me rezultat 3-2 (Video)

Si kjo kamerë e sigurisë e cila është e vendosur në qendër të qytetit të Gjakovës dhe në pjesë të tjera, të tilla do të ketë edhe në lokacione të ndryshme. Së shpejti në disa lagje dhe hapësira publike do të  vendosen edhe 52 kamera të sigurisë. Këto do të ndikojnë në rritjen e sigurisë dhe mirëmbajtjen apo kujdesin ndaj mjedisit. Kështu ka thënë drejtori për punë të përgjithshme administrative Flamur Fetahaj.

Përveq projekteve Fetahaj tregoj se viti 2018 për drejtorinë e administratës ka qenë i suksesshëem, kjo për faktin se sipas tij janë rritur të hyrat për 23% më shumë.

Drejtoria për punë të përgjithshme administrative do të vazhdon edhe këtë vit me realizmin e projekteve të cilat janë të mirë të qytetarëve të komunës së Gjakovës./ TV Syri Vision/

Një projekt tjetër i cili sot ka filluar është zhvillimi i pikës turistike në lumin “Erenik”.Për të parë nga afër punimet këtu erdhi kryetari i komunës Ardian Gjini i shoqëruar nga bashkëpunëtorët.

Artikulli i plotë: Fillon faza e dytë e zhvillimit të pikës turistike në lumin “Erenik” (Video)

Afër 280 nxënës të shkollave të komunës së Gjakovës të cilët janë të lindur në vitin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës u bënë pjesë e aktivitetit për shënimin e “Ditës Olimpike 2019”.

Artikulli i plotë: 280 fëmijë shënojnë “Diten Olimpike 2019” në Gjakovë (Video)

Në mesditen e sotme kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka qëndruar për vizitë në fshatin Kusar. Me c’rast u prit nga banorët e kësaj ane. Qëllimi i kësaj vizite ishte fillimi i punimeve për ndërtimin e shtigjeve që qojnë tek kompleksi i shpellave në Kusar.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për rregullimin e shtigjeve që qojnë në shpellat e fshatit Kusar (Video)

Në njëzet vjetorin e rënies së dëshmorit Rexhep Tafa u bënë homazhe dhe u vendosen kurora me lule pranë varrit të dëshmorit në fshatin Bec. Në nderim të vepres heroike të tij u mbajt edhe një akademi pëkujtimore me ç’rast dëshmorit Tafa iu bë edhe dekretimi me titullin “Hero i Kosovës”.

Artikulli i plotë: Në 20 vjetorin e rënies dëshmori Rexhep Tafa dekorohet me urdhërin “Hero i Kosovës" (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing