Kuvendi i Shqipërisë pritet të diskutojë sot tri projektligje të tjera nga paketa prej 27 ligjesh, që mbështet riorganizimin e përgjithshëm që po i bëhet sistemit të drejtësisë në vend, në zbatim të reformës kushtetuese.

Artikulli i plotë: Kuvendi i Shqipërisë diskuton sot projektligje tjera të drejtësisë

Shqipëria është fshehur nga bota për 50 vjet, por tashmë ky vend i bukur po shfaq magjinë e tij, raporton Lesley Bellew për “worldofcruising.co.uk”. Në reportazh flitet për bukurinë përrallore të vendit tonë dhe për disa kuriozitete që njerëzit duhet t’i dinë përpara se të vizitojnë Shqipërinë.

Artikulli i plotë: Vendi që koha (gati) e harroi: Shqipëria, një atraksion i fshehur turistik

Presidenti Bujar Nishani ka uruar 8-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, ku shprehet se nga një vend i konsumimit të sigurisë, vendi ynë tashmë është prodhues i sigurisë.

Artikulli i plotë: Tetë vjet në NATO, Nishani: Shqipëria, tani një vend që prodhon siguri

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar të mërkurën në Helsinki me kryetaren e Parlamentit të Finlandës Maria Lohela me të cilën vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve, si dhe shprehën gatishmërinë për të vazhduar bashkëpunimin në arsim, turizëm dhe ekonomi.

Artikulli i plotë: Finlanda mbështet integrimin evropian të Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në krye të delegacionit zyrtar, u nis sot drejt Azerbajxhanit për të marrë pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë me temë: “E ardhmja e marrëdhënieve ndërkombëtare: Pushtet dhe interesa.”

Artikulli i plotë: Nishani merr pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë

Mbi 80.000 libra të më shumë se 80 botuesve do të jenë në shitje në Panairin e 29-të ndërkombëtar të Librit në Maqedoni, i cili në hapësirë prej 4.000 metrave katrorë në sallën e parë të panairit e që solemnisht do të hapet sonte.

Artikulli i plotë: Mbi 80.000 libra në Panairin e Librit në Maqedoni

Sot behën nëntë të vjet nga tragjedia e Gërdecit. Shpërthimi që tronditi fshatin e Tiranës, la të vdekur 26 persona, e 300 të tjerë u plagosën. Shpërthimi që ndodhi në punishten e demontimit të armëve, dëmtoi edhe qindra banesa të zonës përreth.

Artikulli i plotë: Nëntë vjet nga tragjedia e Gërdecit

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) i ka bërë thirrje të martën VMRO-DPMNE-në të Nikola Gruevskit që të mbështesë programin për qeverinë e re, Prokurorinë Speciale dhe të pranojë faktin se ka mbetur në opozitë, ndërsa kërkuan nga presidenti George Ivanovi që t’ia dorëzojë mandatin Zoran Zaevit dhe të mos mbrojë krimin dhe interesat e ngushta të udhëheqjes së VMRO.

Artikulli i plotë: LSDM: Gruevski në opozitë, ta pranojë realitetin

Kanë hyrë në fuqi tarifat që do të paguhen për kategoritë shtesë të patentave në Shqipëri, të cilat do të aplikohen për 15 kategoritë e lejeve të drejtimit, që përcaktohen në udhëzimin e Ministrisë së Transporteve.

Artikulli i plotë: Hyjnë në fuqi tarifat e reja për patentat në Shqipëri

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, po merr pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Europiane (PPE) në Maltë ku mbajti edhe një fjalë në seancën plenare. Gjatë qëndrimit në Maltë, kryetari i opozitës ka zhvilluar takime me udhëheqës të partive simotra dhe drejtues të institucioneve Europiane.

Artikulli i plotë: Basha e merr mbështetjen e plotë europiane për zgjedhje të lira

Artikuj te tjere...

Faqja 2 nga 3

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing