Sot 21 fermerë nga 5 rajone të ndryshme të komunës së Gjakovës janë subvencionuar me fidane të arrës dhe lajthisë. Zyrtarë në drejtorinë për bujqësi, pylltari, dhe zhvillim rural thanë se një formë e tillë e mbështetjes do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës subvencionon me fidane të arrës dhe lajthisë 21 fermerë (Video)

Ditën e sotme, anëtarë të organizatës së veteranëve të luftës antifashiste nacional clirimtare të Kosovës, si dhe disa qytetarë të Gjakovës, e nisën me vendosjen e kurorave me lule tek busti i heroit të popullit, Emin Duraku.

Artikulli i plotë: LANÇ shënon 9 vjetorin e çlirimit të Gjakovës, nderon edhe heronjtë dhe dëshmorët e UÇK-së (Video)

Një aktivitet interesant e zhvilluan  fëmijët me nevoja të veqanta. Ndryshe prej herave të tjera ata sot patën mundësinë që të jenë pjesë e aktivitetit sportiv  “Të githë jemi të barabartë” I cili është organizuar nga UEFA në bashkpunim me federatën e futbollit të Kosovës.

Artikulli i plotë: Fëmijët me nevoja të veqanta bëhen pjesë e aktivitetit sportiv “Të gjithë jemi të barabartë” (Video)

Heinze Shpk është fabrikë që bënë prodhimin dhe montimin komponent të produkteve nga plastika. Në këtë fabrikë e cila ndodhet në Rogovë të Hasit puna bëhet me makineri të standarteve më të larta evropiane.

Artikulli i plotë: Heinze SHPK e vetmja fabrikë që bënë prodhimin e produktit Cobiax dhe e eskporton atë në tërë...

Këto janë hendbollistet e klubit Shqiponja të komunës së Gjakovës. Në këtë stinor deri më tani ato kanë zhvilluar 5 ndeshje ku kanë arritur të shënojnë 4 fitore dhe kanë pësuar vetëm një humbje.

Artikulli i plotë: KH “Shqiponja”edhe këtë stinor synon titullin e kampionit (Video)

Kryetari I Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi ka qëndruar për vizitë në qytetin e Gjakovës. Me këtë rast ai është takuar me anëtarët e bordit të lidhjes rajonale të futbollit dhe përfaqësues të klubeve sportive të kësaj lige.

Artikulli i plotë: FFK dhuron ndresa sportive dhe topa për klubet e ligës rajonale të futbollit në Gjakovë (Video)

Në sallën e sporteve “Shani Nushi” është zhvilluar xhiroja e pestë në hendboll në mes të Vëllaznimit dhe Prishtinës. Nënkampioni aktual Prishtina ishte tejet i fortë për grupin e ri të lojtarëve të Vëllaznimit.

Artikulli i plotë: Hendbollistët e “Vëllaznimit” mposhten nga Prishtina si vendas (Video)

Anëtarë të kryesisë, struktura udhëheqëse si dhe simpatizantë të Partisë Shqiptare Demokristiane të Kosovës dega në Gjakovë, kremtuan 28 vjetorin e themelimit të këtij subjekti politk.

Artikulli i plotë: Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës dega në Gjakovë kremtoj 28 vjetorin e themelimit (Video)

Drejtori i shkollave fillore “Engjëll Gjoni” në Novosellë të Ulët dhe “Shtjefën Kurti” në Novosellë të Epërme, Pjetër Gecaj doli në pension. Me një ceremoni të veqantë mësimdhënësit së bashku me miqtë dhe familjarët festuan 65 vjetorin e lindjes së drejtorit si dhe 43 vjetorin e punës së tij në arsim.

Artikulli i plotë: Me ceremoni të veqantë festohet pensionimi i drejtorit Pjetër Gecaj (Video)

Në kuadër të xhiros së 6-të të Superligës së Kosovës në Hendboll, KH “Vëllaznimi” si musafir ka mposhtur KH “Samadrexhen” me rezultat 28-29.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë rezultatet e klubeve sportive nga ndeshjet e zhvilluara në fundjavë (Video)

Fazli Kolmekshaj është bashkatdhetari  i cili i ka shtuar shkollës fillore të fshatit Lipovec një terren sportiv. Bëhet fjalë për fushë të volejbollit të cilën ai zgjodhi ta dhuroj si donacion nga kursimet e tij në vlerë mbi 3 mijë euro.

Artikulli i plotë: Bashkëatdhetari Fazli Kolmekshaj ndërton fushë të volejbollit në fshatin Lipovec (Video)

Në prani të faniljarëve, mësimdhënësve, nxënësve dhe dashamirëve të fjalës së shkruar ,u bë promovimi I librit  “Vargje të buzëqeshura” I shkruar nga nxënësi I shkollës fillore “Zekeria Rexha”, Olti Saraçi.

Artikulli i plotë: Autori i ri Olti Saraçi promovon librin “Vargje të buzëqeshura” (Video)

Vetëm pak kilometra larg qytetit të Gjakovës gjendet fshati Pjetërshan. Një fshat malor por me bukuri natyrore që të bëjnë të pushojnë sytë dhe të çlodhesh me madhështinë që të ofron natyra.

Artikulli i plotë: Ja cili fshat i Gjakovës është shembull se si duhet të mbahet pastër mjedisi (Video)

Tashmë është bërë tradicionale që në cdo muaj shoqata humanitare bamirëse “Bereqeti” dega në Gjakovë në mënyrë vullnetare të shpërndajë pako ushqimore për familjet të cilat jetojnë në kushte të rënda socio-ekonomike.

Artikulli i plotë: Ndihmohen 50 familje skamnore me pako ushqimore (Video)

Këto broshura informative patën rastin ti kenë në duar nxënësit e gjimnazit “Hajdar Dushi” si dhe stundentë të komunës së Gjakovës  të cilët u bënë pjesë e tryezës “Ndihmo në parandalim dhe luftim të trafikimit të qenieve njerëzore”.

Artikulli i plotë: Diskutohet për parandalimin dhe luftimin e trafikimit me qenie njerëzore (Video)

Në  sallën e sporteve “Shani Nushi” u zhvillua derbi i ligës së parë në basketboll mes të Vëllaznimit të Gjakovës dhe Ferronikelit të Drenasit.

Artikulli i plotë: KB “Vëllaznimi” pëson humbjen e parë të stinorit nga KB “Ferronikeli” (Video)

Një projekt tjetër që do ti shtohet infrastrukturës së përgjithshme të qytetit të Gjakovës është edhe rruga në afërsi të varrezave të martirëve në kodren e çabratit.

Artikulli i plotë: Fillojnë punimet për rregullimin e rrugës tek varrezat e martirëve në çabrat (Video)

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit disa pjesë malore të shtatë fshatërave të komunës së Gjakovës janë përfshirë nga zjarri. Ekipet e zjarrfikësve po intevenojnë në këto vende duke eliminuar cdo zjarrë mirëpo ata po ballafaqohen me problemin e qasjes me kamionë në vatrën e zjarrit për shkak të terrenit të papërshtatshëm. Drejtori për mbrojtje dhe shpëtim Luan Dinaj tha se zjarre malore ka pasur në fshatërat: Zhub, Hereq, Doblibare, Devë, Koshare, Rracaj. Ndërsa zjarre fushore ka pasur në Meqë, Ramoc, Osek Pashë, Brekoc, tek varrezat e qytetit si dhe në lokacionin te Nertili.

Dinaj pati edhe një apel.

Edhe pse rastet e këtyre zjarreve janë sporadike deri më tani fatmirësisht nuk ka pasur pasoja në njerëz. Andaj ajo që kërkohet nga qytetarët e komunës së Gjakovës është që të vetëdijësohen se duhet të mbrojnë ambientin e jo të tregojnë pakujdesi duke vënë zjarre si në zona malore ashtu edhe fushore./TV Syri Vision/

Sot filluan punimet për rregullimin e rrjetit të kanalizimit në fshatin Cermjan të  Gjakovës. Për të parë nga afër këto punime erdhi kryetari I komunës Ardian Gjini dhe bashkëpunëtorët tjerë komunal.

Artikulli i plotë: Fillojnë punimet për rregullimin e rrjetit të kanalizimit në fshatin Cërmjan (Video)

Në kuadër të aksionit ‘Ta Pastrojmë Kosovën” sot në komunën e Gjakovës është bërë pastrimi I një deponie ilegale të mbeturinave në lokacionin Carrapatok. Organizata “Let’s do it Kosova” në bashkpunim me kuvendin komunal të Gjakovës, kompaninë e mbeturinave “Çabrati”, organizatën “Iniciativa e Femrës Kosovare” si dhe ogranizata të tjera joqeveritare në mbështetje të qeverisë së Kosovës u bënë pjesë e këtij aksioni.

Artikulli i plotë: Pastrohet njëra nga deponitë ilegale të mbeturinave në Gjakovë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing