Njëzet vjetori i  çlirimit të Gjakovës mblodhi personalitete nga fusha e shëndetësisë, arsimit, shkencës, kulturës, ekonomisë, artit dhe sportit. E gjithë kjo u organizua nga komuna e Gjakovës e cila në shenjë nderimi për kontributin e dhënë ndau mirënjohje  për 180 personalitete me prejardhje nga ky qytet, kontributi i të cilëve është shtrirë në nivel vendi por edhe jashtë kufijve të Kosovës.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës nderon 180 personalitete me mirënjohje “Nderi i Gjakovës” (Video)

U bë inaugurimi i fushës sintetike të futbollit në Shkugëz. Hapjen zyrtare të këtij projekti e bënë ministri i kulturës rinisë dhe sportit Kujtim Gashi, kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi.

Artikulli i plotë: Inaugurohet fusha sintetike e futbollit dhe hapet akademia e Vëllaznimit “Naim Kryeziu” (Video)

Në një atmosferë fantastike dhe shumë emocionuese në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, Liburni ka siguruar titullin kampion për këtë vit dhe titullin e katërt në histori të klubit që nga viti i themelimit.

Artikulli i plotë: Liburn fiton titullin Kampion i Kosovës në futsall (Video)

Tashmë gropave në rrugën Fitim Domi në paralagjen e qytetit Dardania do t’iu vije fundi. Kjo për faktin se sot filluan punimet për rregullimin dhe asfaltimin e kësaj rruge .

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës “Fitim Domi” në lagjen Dardania (Video)

Në ambientet e Çarshisë së vjetër, pikërisht tek kulla e Abdullah Pashë Drenit u ekspozuan ushqime të ndryshme e veshje tradicionale, pastaj punime inovative dhe oferta turistike, të cilat shënuan edhe hapjen e sezonit turistik 2019 “Gjakova Turistike”.

Artikulli i plotë: Për herë të parë mbahet eventi për promovimin e turizmit “Gjakova turistike” (Video)

Në pasditen e sotme ka filluar demolimi i urës në rrugën Gaspër Karaqi apo siç është e njohur ndryshe edhe si ura tek rrethrrotullimi në dalje drejt Prizrenit.I pranishëm me fillimin e këtyre punimeve ishte edhe kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini i cili me këtë rast ka kërkuar nga qytetarët që të kenë mirëkuptim për tollovinë që do të krijohet në trafik dhe se finalizimi i këtyre punimeve ka rezultate afatgjata.

Artikulli i plotë: Demolohet ura në dalje për Prizren, përurohet një tjetër projekt infrastrukturor (Video)

Nga 13 qershori të gjithë futbolldashësit e moshës 7-16 vjet të komunës së Gjakovës do ta kenë mundësinë të bëhen pjesë e akadamisë së futbollit “Naim Kryeziu” e cila do të hapet në kuadër të klubit futbollistik Vëllaznimi.Po në këtë ditë do të bëhte edhe hapja solemne e terrenit sportiv në Shkugëz.

Artikulli i plotë: Nga 13 qershori KF “Vëllaznimi” bëhet me akademi (Video)

Kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka pritur për vizitë drejtoreshën e zyrës për demokraci dhe qeverisje në USAID, Christina Davis. Gjatë këtij takimi u fol për projektet të cilat janë realizuar falë bashkpunimit ndërmjet komunës dhe USAID-it e që kanë të bëjnë me transparencën, llogaridhënien dhe efektivitetin e poashtu edhe për përmirësimin e procesit të prokurimit komunal.

Artikulli i plotë: Inaugurohet zyra e avansuar e prokurimit që promovon transparencën, efikasitetin dhe...

Ditën Ndërkombëtare të Mjedisit, Komuna e Gjakovës gjegjësisht sektori për menaxhim të mbeturinave e ka shënuar me vendosjen  e tabelave informuese lidhur me gjobat mandatore.

Artikulli i plotë: Vendosen tabela informuese për gjobat mandatore në lokacione të ndryshme (Video)

Kuvendi komunal i Gjakovës, gjegjësisht drejtoria për shërbime publike njofton se nga nesër do të bllokohet qarkullimi në rrugën “Gaspër Karaqi” tek rrethrrotullimi në  dalje drejt Prizrenit. Kjo për faktin se tashmë kanë filluar punimet për zgjerimin e hyrje daljeve dhe nga nesër fillon rrënimi i urës e cila ndodhët këtu.

Por për këtë komuna është detyruar të bëjë një zgjidhje alternative përmes dy rrugëve të lagjes Ali Ibra, si për ata që dalin nga qyteti i Gjakovës ashtu edhe për ata që vijnë nga Prizreni në Gjakovë.

Kastrati apelon tek qytetarët që të kenë mirëkuptim gjatë këtyre 30 ditëve sa edhe do të zgjasin këto punime në këtë pjesë të qytetit.

Drejtoria për shërbime publike gjatë ditës sotme do të filloj me shenjëzimin e rrugëve alternative./TV Syri Vision/

 “Aktivizimi i të rinjëve dhe të rejave të komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian përmes vullnetarizmit, avokimit dhe përgatitjes për tregun e punës”, ishte trajnimi i radhës i organizuar nga OJQ “Roma In Action” në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Të rinjët e komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian trajnohen për avokim dhe vullnetarizëm (Video)

Klubi i volejbollit Vëllaznimi ka arritur të fitoj titullin e kampionit në konkurencën e meshkujve me grupmoshën U16. Lufta kryesore për titull u zhvillua ndërmjet tri skuadrave: Vëllaznimit, AS Vushtrrisë dhe Prishtinës. Volejbollistët e Vëllaznimit arritën që për një vit sa edhe janë bërë pjesë e klubit të sjellin kupën e kampionit në Gjakovë. 

Artikulli i plotë: Volejbollistët e rinj të Vëllaznimit shpallen kampion të Kosovës (Video)

Besimtarët e fesë islame sot kanë përfunduar  muajin e Shenjtë të Ramazanit. Pas një muaj agjërimi dhe sakrifice, besimtarët myslimanë nesër kremtojnë festën e Fiter Bajramit. Namazi i Fitër Bahramit falet nesër në ora 5:36 minuta.

Artikulli i plotë: Nesër besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin, Namazi falet në ora 05: 36 minuta (Video)

Me manifestimin përkujtimor për heroin e kombit Haxhi Hoti dhe gjithë dëshmorët e rënë të Hasit, është përmbyllur “Java e dëshmorëve të Hasit”, e cila është bashkë organizuar nga Komuna e Gjakovës dhe OVL e UÇK-së, dega në Has.

Artikulli i plotë: U shënua 21 vjetori I rënies së heroit të kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorëve të Hasit (Video)

Vëllaznimi për herë të dytë në dy edicione radhazi nuk ka arritur të fitojë ndeshjen e barazhit për të kaluar në Superligë. Këtë herë gjakovarët janë mposhtur nga Trepça’89 me rezultat 4:2.

Artikulli i plotë: Cana: Kjo javë do të jetë vendimtare për Vëllaznimin (Video)

Ansambli ,,Shkelzen Doni “mbajti koncertin e radhës në kuadër të vazhdës së koncerteve që po i mban sa e sa kohë në Gjakovë. Edhe këtë herë u mblodhën instrumentistë e këngëtarë nga të cilët u interpretua “Muzika e filmave shqiptarë”. Kjo mbrëmje festive shënoj edhe një vjetorin e themelimit të këtij ansambli.

Artikulli i plotë: Ansambli “Shkëlzen Doli” shënoj një vjetorin e themelimit me muzikën e filmave shqiptarë (Video)

Ministri për kulturë rini dhe sport Kujtim Gashi, ka qëndruar në Gjakovë. Qëllimi i kësaj vizite ishte përurimi i qendrës për fëmijë "Little Miracles", projekt ky i cili është bashkëfinancim nga Ministria dhe nga familja Këpuska.

Artikulli i plotë: Hapet qendra për fëmijë "Little Miracles" në Gjakovë (Video)

Në teatrin e qytetit “Hadi Shehu” në Gjakovë është shfaqur premiera “Shtëpia e Fizikanëve” e autorit Fridrih Durman të cilën e solli regjisori Kastiot Saqipi.

Artikulli i plotë: Shfaqet premiera”Shtëpia e Fizikanëve” në teatrin e qytetit në Gjakovë (Video)

Në një atmosferë impozante në palestrën  e sporteve "Shani Nushi" në Gjakovë, është zhvilluar ndeshja e parë e finales së play-off-it  në futsall në mes të klubit Liburn dhe Mabetex Prishtina.  

Artikulli i plotë: Liburn fiton ndeshjen e parë të finales, mposht Mabetex Prishtinën me rezultat 3-2 (Video)

Një projekt tjetër i cili sot ka filluar është zhvillimi i pikës turistike në lumin “Erenik”.Për të parë nga afër punimet këtu erdhi kryetari i komunës Ardian Gjini i shoqëruar nga bashkëpunëtorët.

Artikulli i plotë: Fillon faza e dytë e zhvillimit të pikës turistike në lumin “Erenik” (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing