Ky sirtrar në të cilin janë të vendosura këto mjete të punës, është njëri nga këndet e klasës “Do It Yourself” në hapësirën krijuese Bonevet në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Ja si duket klasa “Do It Yourself” në hapësirën krjuese Bonevet në Gjakovë (Video)

Në vazhdën e vizitave që po i bënë nëpër të gjitha shkollat e Gjakovës, kryetari i komunës Ardian Gjini sot ka vizituar shkollën fillore “Sylejman Vokshi” në fshatin Smolicë.

Artikulli i plotë: Kryetari Ardian Gjini viziton shkollat “Sylejman Vokshi” dhe “Luigj Gurakuqi” (Video)

Në sallen e sporteve “Shani Nushi” është zhvilluar takimin i parë i sezonit të ri të Ligës së Parë të Kosovës në basketboll, ku klubi i Vëllaznimit ka pritur klubin United Basketball nga Gjilani.

Artikulli i plotë: KB “Vëllaznimi” me rezultat të thellë 118-52 mposht United Basketball (Video)

Poetët Rexhep Shahu dhe Helena Halilaj janë fituesit e qmimit kryesor të poezisë më të mirë të Mitingut e 54-të të Poezisë.  Ndërsa qmimi “Din Mehmeti”, u nda për shkrimtarët  Nikollë Lokaj dhe Ilir Hajdari , kurse  qmimi “Yllka Domi’ u nda për poetën Manjola Brahaj.

Artikulli i plotë: Poetët Rexhep Shahu dhe Helena Halilaj fituesit e qmimit kryesor të poezisë më të mirë të mitingut...

Për të tretin vit me radhë qyteti I Gjakovës bëhet nikoqir I garës së vrapimit “Maratona e Malësisë së Gjakovës”, e cila është maratona e parë ndërshtetërore, në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Kësaj radhe do të zhvillohet në relacionin Bajram Curr- Gjakovë.

Artikulli i plotë: Nesër do të zhvillohet Maratona e Malësisë së Gjakovës, starti fillon nga Bajram Curri (Video)

Në pasditën e sotme kryetari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka qëndruar për vizitë në rajonin e Dushkajës konkretisht në fshatin Zhabel, me ç’rast u bë edhe përurimi i rrugës së këtij fshati ku të pranishëm ishin edhe banorët e kësaj ane.

Artikulli i plotë: Inaugurohen tri projekte infrastrukturore në fshatërat Zhabel, Bec dhe Prush (Video)

“Promovimi I efikasitetit dhe efektivitetit më të lartë në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore” ishte ligjerata të cilën e mbajti Rrjeti i OJQ-ve të Grave “Qeliza” me nxënësit e shkollës së mesme ekonomike “Kadri Kusari” në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Rrjeti “Qeliza” mban punëtorinë me nxënës për luftën kundër trafikimit të qenieve njërëzore (Video)

Në kuadër të vizitave që po i bënë nëpër të gjitha shkollat e Gjakovës, kryetari i komunës Ardian Gjini sot ka vizituar shkollën fillore “Kongresi i Manastirit” në fshatin Damjan III. Respektimi i rregullave, pastërtia dhe higjiena, motivimi dhe produktiviteti i vazhdueshëm ishin disa nga qështjet që u diskutuan gjatë bashkëbisedimit me mësimdhënësit.

Artikulli i plotë: Kryetari Ardian Gjini viziton tri shkolla në rajonin e Hasit (Video)

Në 20 vjetorin e  rënies së heroit të kombit Ilir Soba , zyrtarë komunalë, përfaqësues të  partive politike, familjarë, miq  dhe qytetarë sot kanë bërë homazhe në varrezat e qytetit.

Artikulli i plotë: Në 20 vjetorin e rënies nderohet me homazhe heroi i kombit Ilir Soba (Video)

Komiteti për Politikë dhe Financa i Komunës së Gjakovës, sot ka mbajtur mbledhjen e shtatë për këtë vit. Fillimisht drejtor për Buxhet dhe Financa, Durim Halilaj ka dhënë informatën për periudhën financiare janar-shtator 2018. Sipas të dhënave, buxheti i aprovuar në kuvendin komunal për vitin 2018 ka qenë në vlerë mbi 23 milionë euro, por i cili është ndryshuar nga ai fillestar duke arritur në shumë mbi 25 milionë euro.

Artikulli i plotë: Komiteti për politikë dhe financa mban mbledhjen e shtatë për këtë vit (Video)

Në kuadër të vizitave që po iu bënë shkollave të Gjakovës, kryetari Ardian Gjini sot ka vizituar edhe shkollën fillore “Zenel Sadiku” në fshatin Babaj i Bokës.

Artikulli i plotë: Kryetari Ardian Gjini viziton shkollën “Zenel Sadiku” në Babaj të Bokës (Video)

Muaji tetor është muaji i “Kampanjës Botërore për Ndërgjegjësim kundër Kancerit të Gjirit”. Në kuadër të angazhimeve të vazhdueshme në sferen sociale, kësaj kampanje të rëndësishme sot i janë bashkuar edhe nxënësit e shkollës se mesme ekonomike “Kadri Kusari”.

Artikulli i plotë: Shkolla “Kadri Kusari” sensibilizohet me gratë e prekura nga kanceri i gjirit (Video)

Mëngjesin e sotëm nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës fillore “Ganimete Terbeshi” në fshatin Ponoshec pritën për vizitë kryetarin e komunës Ardian Gjini dhe bashkëpunëtorët e tij.

Artikulli i plotë: Kryetari Ardian Gjini viziton shkollën “Ganimete Terbeshi” në Ponoshec (Video)

Sipas Kombeve të Bashkuara, 17 tetori i çdo viti shënon ditën ndërkombëtare për zhdukjen e varfërisë. Kjo ditë u shënua edhe në Gjakovë nga nxënësit e shkollës fillor “Fehmi Agani” të cilët dolën në qendër të qytetit dhe bënë shpërndarjen e ushqimit falas për kalimtarët e rastit.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u shënua dita ndërkombëtare për zhdukjen e varfërisë (Video)

Që nga hapja e Qendrës së Mamografit në Gjakovë, ka pasur interesim të shtuar të grave për të bërë diagnostifikimin e sëmundjës së kancerit të gjirit. Radiologët preferojnë që një ekzaminim të tillë duhet ta bëjnë të gjitha gratë që nga mosha 40 vjeqare.

Artikulli i plotë: Në këtë vit rreth 400 gra kanë marrë sherbime falas në qendrën e mamografit në Gjakovë (Video0

Një iniciativë interesante morën nxënësit e klasëve të gjashta dhe të shtata të shkollës fillore “Mazllum Këpuska”. Me ushqime të konservuara të cilat i kanë sjellur vetë ata krijuan figura të ndryshme.

Artikulli i plotë: Shkolla “Mazllum Këpuska” dhuron ushqime të konservuara për kryqin e kuq (Video)

Para se të fillonte ndeshja, në një ceremoni të organizuar nga klubi i futbollit Vëllaznimi, legjenda e futbollit Shqiptar Lorik Cana në prani të tifozëve të skuadres gjakovare ju ka dhuruar fanelën e gjeneratës së parë të klubit kryetarit të komunës së Gjakovës Ardian Gjinit dhe ministrit të infrastrukturës Pal Lekajt.

Artikulli i plotë: KF Vëllaznimi shënon fitore 1:0 ndaj KF Arbëria (Video)

Keniani Isac Kimutai arriti të dal i pari në Maratonën e Malësisë së Gjakovës shtegu i së cilës ishte 42 kilometra. Pjesë e kësaj gare të vrapimit u bënë 158 vrapues, në mesin e tyre pati edhe nga shtete të tjera.

Artikulli i plotë: Keniani Isac Kimutai fitues i Maratonës së Malësisë së Gjakovës (Video)

Është inauguruar faza e dytë e impiantit të trajtimit të ujit të pijes në stacionin e filtirimit të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Gjakova”. Të pranishëm në këtë inaugurim ishin përfaqësues të institucioneve qëndrore, përfaqësues të institucioneve lokale si dhe konsumatorë të cilët fillimisht panë nga afër ambientet e stacionit të filtrimit.

Artikulli i plotë: Inaugurohet faza e dytë e impiantit të trajtimit të ujit të pijes vlera e të cilit është 7 milionë...

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing