Aleanca Kosova e Re (AKR) e Behgjet Pacollit, në bazë të marrëveshjes së nënshkruar të hënën me drejtues të koalicionit PAN, do të ketë hise të madhe në qeverinë “Haradinaj”, shkruan sot, gazeta Zeri.

AKR-ja, që i ka katër deputetë në Kuvendin e Kosovës, do t’i marrë 5 ministri të rëndësishme, si dhe u janë garantuar 7 poste të zëvendësministrave.

Aq dikastere qeveritare sa AKR-ja nuk do t’i kenë bashkërisht AAK-ja e Ramush Haradinajt dhe Nisma e Fatmir Limajt, të cilat i kanë hiç më pak se 16 deputetë në Kuvend ndonëse këto dy subjekte politike nuk do të mundë t’i marrin më shumë se gjashtë ministri në Qeverinë e re.

Ramush Tahiri, njohës i çështjeve politike, ka vlerësuar punën negociatore të Behgjet Pacollit me PAN-in. Sipas tij, Pacolli ka marrë maksimumin e mundshëm në Qeveri, me një numër të vogël të deputetëve.

 “Pacolli e ka nxjerrë maksimumin. Me 4 deputetë aktualisht, por nëse Pacolli hyn në Qeveri do t’i mbeten vetëm tre deputetë, ka nxjerrë 5 Ministri dhe 7 zëvendësministra, plus postin për president në mandatin e ardhshëm”, ka thënë Tahiri për “Zërin”.

Sipas tij, arsyeja se pse Pacolli nuk ka pranuar më herët të bashkëpunojë me PAN-in është për shkak se AKR-ja e ka ditur vlerën e saj dhe nuk ka dashur “të shitet lirë”.
“AKR-ja nuk ka pranuar të shkojë me pazar të ulët”, u shpreh Tahiri.

Kandidatja  Alternativës për kryetare të komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila mbajti takim informues me strukturat e partisë si dhe me kandidatët për Asamble Komunale të Gjakovës.Ajo gjatë këtij takimi bëri prezantimin e plan programit qeverisës si dhe njoftoi anëtarët e Alternativës për hapjen zyrtare të fushatës zgjedhore e cila do të bëhet me 29 shtator në prën 19:00 në pallatin e kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Kusari-Lila: Kam trashëguar 6 milionë euro borxhe nga qeverisja e mëparshme (Video)

Nisma për Kosovën hapi zyrtarisht fushatën zgjedhore në komunën  Gjakovës. Kandidati I kësaj partie për kryetar të Gjakovës, Fazli Hoxha tha se sot po fillojmë një betejë të përbashkët që Gjakovës t’ia kthejmë dinjitetin, pasi që me këtë qytet kanë bërë eksperimente partitë tjera që kanë qeverisur deri më tani.

Artikulli i plotë: Nisma për Kosovën hap zyrtarisht fushatën më Gjakovë (Video)

Gruaja Demokratike e Kosoves në një takim elektoral bëri prezantimin e kandidateve femra të cilat garojnë për Asamble Komunale në Gjakovë. Kandidati për kryetar të komunës së Gjakovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ramadan Hoti,  në fjalën e tij drejtuar të pranishëmëve tha se 22 tetori do të jetë fitore e PDK-së në Gjakovë.

Artikulli i plotë: PDK prezanton 13 kandidatet për Asamble Komunale të Gjakovës (Video)

Edhe këtë vit fëmijët me nevoja të veqanta të cilët vijojnë mësimin në shkolla të  ndryshme do të iu ofrohet mundësia e transportit nga kuvendi komunal dhe drejtoria e arsimit.Sipas drejtoreshës Diana Qarkagjia  në vonesë të hapjes së tenderit për transport të nxënësve në përgjithësi të 47 linjave sa janë në komunën e Gjakovës, është marrë vendim  që të ndahen 700 litra me derivate të naftës për transport të fëmijëve me nevoja të veqanta.

Artikulli i plotë: Edhe këtë vit komuna e Gjakovës siguron transportin për fëmijët me nevoja të veqanta (Video)

Së shpejti linja e transportit urban në komunën e Gjakovës, do t’i kthehet Ndërmarrjes Publike “Stacioni i Autobusëve”.

Artikulli i plotë: Stacioni i Autobusëve do të menaxhojë linjën e transportit urban, hap tender për autobusë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing